Farmaceuta zrobi szczepionkę?

Farmaceuta zrobi szczepionkę?

Opublikowany

Ministerstwo Zdrowia zastanawia się nad wprowadzeniem refundacji szczepionki przeciwko grypie dla osób starszych. Dziś z takiej możliwości mogą skorzystać starsi w województwach, w których samorządy wykazały taką inicjatywę.

WHO szacuje, że do szczególnie narażonych na zachorowanie na grypę należą  kobiety w ciąży, dzieci w wieku 6-59 m.ż., osoby starsze (> 65 r.ż.),  osoby z chorobami przewlekłymi (AIDS, astmą, przewlekłymi chorobami  serca lub płuc) oraz pracownicy ochrony zdrowia. Wszczepialność w Polsce  jest nadal na niskim poziomie i w minionym sezonie wyniosła 3,4%

My  tak naprawdę patrzymy na jakieś możliwości, żeby takie szczepienia  mogły być udziałem osób w podeszłym wieku niezależnie od tego czy  samorząd takie szczepienia refunduje. Rozpoczęliśmy pracę zespołu, który  ma zająć się pilotażowym wdrożeniem opieki farmaceutycznej. Ma być  nakierowana na tę bezpośrednią pomoc medyczną. Przejęcie troszeczkę roli  placówki medycznej w zakresie np. interakcji lekowej i doradztwa  lekowego, być może również szczepień w aptekach po to aby odciążyć  podstawową opiekę zdrowotną i specjalistykę. Jest to rola uzupełniająca w  ścisłej współpracy z lekarzem.

podsekretarz stanu Marcin Czech.

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.