Kompromis w sprawie dyżurów aptek

Kompromis w sprawie dyżurów aptek

Opublikowany

Apteki w powiecie golubsko-dobrzyńskim wypracowały kompromis - dyżury tylko do godziny 24:00.

Od kilku miesięcy w Golubiu-Dobrzyniu apteki nie pełniły dyżurów nocnych i świątecznych. Taka postawa była wynikiem reakcji na decyzję radnych, którzy uznali za zasadne dyżury aptek w Golubiu-Dobrzyniu (nie w całym powiecie). Aptekarze uznali to rozwiązanie za niesprawiedliwe i przestali pełnić dyżury.

Problem dotyczy wielu powiatów w kraju. Samorząd ma obowiązek ustalenia harmonogramu, ale nie ma narzędzi do wyciągania konsekwencji w razie jego nieprzestrzegania. Nocne dyżury są nieekonomiczne, więc dlatego jest problem z ich pełnieniem. Trwają prace nad wprowadzeniem obowiązkowych dyżurów,które ma finansować NFZ, ale na razie rozwiązań brak.

wicestarosta Franciszek Gutowski

Po dyskusjach aptekarzy z władzami powiatu udało się wypracować kompromis - dyżurować będzie 8 aptek w Golubiu-Dobrzyniu, naprzemiennie, codziennie inna.

Jest zgoda właścicieli aptek na dyżury do godz. 24. Analizowaliśmy godziny, kiedy realizowane są recepty. Okazuj się, że najczęściej do 22:30. W ostatnich miesiącach był jeden przypadek, że o godz. 4. Wolelibyśmy dyżury do godz. 8, kiedy otwierane są apteki. Jednak nie ma takiej woli środowisk aptekarskich. Dyżury do północy nie są wymarzonym rozwiązaniem, ale to kompromis i dla pacjentów dużo lepsza sytuacja od tej obecnej, że dyżurów nie ma.

Andrzej Okruciński.

Źródło: Gazeta Pomorska Toruń

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.