Opieka farmaceutyczna w Hiszpanii

Opieka farmaceutyczna w Hiszpanii

Opublikowany

Praca farmaceuty w Hiszpanii to zdecydowanie inna organizacja pracy, większa odpowiedzialność i możliwość pomocy pacjentowi. Można śmiało powiedzieć, że w Hiszpanii istnieje opieka farmaceutyczna z prawdziwego zdarzenia.

Różnice dotyczą przede wszystkim zakresu obowiązków. Przykładowo, jeśli  chodzi o żywienie pozajelitowe, to w Hiszpanii jest tu stuprocentowa  odpowiedzialność farmaceuty. Lekarz tylko zgłasza potrzebę, że w ten  sposób dany pacjent powinien być żywiony. Farmaceuta może przeanalizować  jego wyniki badań oraz historię choroby i na tej podstawie sam wybrać  skład worka żywieniowego.

mgr farmacji Magda Zarazińska, która w wyniku konkursu przeprowadzonego  przez Naczelną Izbę Aptekarską odbyła staż w Hospital General  Universitario de Elche w Hiszpanii.

W Hiszpanii farmaceuci szpitalni mogą wykonać też badania poziomu  niektórych leków we krwi i na tej podstawie stwierdzić, czy dobrana  dawka leku jest właściwa.

mgr farmacji Magda Zarazińska, która w wyniku konkursu przeprowadzonego   przez Naczelną Izbę Aptekarską odbyła staż w Hospital General   Universitario de Elche w Hiszpanii.

W Hiszpanii prowadzi się też pełną opiekę farmaceutyczną w ramach  farmacji szpitalnej. Jest cały dział pacjentów zewnętrznych, chorujących  na choroby przewlekłe, którzy przyjmują leki nie dostępne w otwartej  aptece. Są to leki dość drogie. Co dwa, trzy miesiące pacjenci ci  pojawiają się w pokoju konsultacyjnym, gdzie jest farmaceuta lub  pielęgniarka. Podczas takiej wizyty pacjent ma możliwość zadawania  pytań, rozwiania wątpliwości odnośnie stosowania leków, przechowywania,  działań niepożądanych, interakcji, a farmaceuta służy poradą.

mgr farmacji Magda Zarazińska, która w wyniku konkursu przeprowadzonego    przez Naczelną Izbę Aptekarską odbyła staż w Hospital General    Universitario de Elche w Hiszpanii.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Wojna o leki w sklepach

temu

Tabloidy powołując się na „dobro pacjenta” straszą chorych podwyżką cen leków i brakiem możliwości kupienia ich w sklepach, co nie jest prawdą. Wtórują im organizacje zrzeszające biznesmenów i przedsiębiorców.
Konstanty Radziwiłł o liście leków refundowanych: "w tej chwili zrobiliśmy pierwszy krok"

temu

Podczas dzisiejszej dyskusji w Radiu Zet, Minister Zdrowia tłumaczył wysoką cenę leków z listy leków refundowanych
Co wiemy o autyzmie? Jaką farmakoterapię stosuje się u chorych?

temu

Autyzm jest chorobą o podłożu neurologicznym rozpoznawaną najczęściej u niemowląt oraz małych dzieci. Najczęstszymi objawami autyzmu są m.in: opóźnienie mowy i funkcji językowych, zaburzenia behawioralne, problemy ze skupieniem się na danej czynności, trudności z zasypianiem, a także zaburzenia odżywiania. Liczne są przypadki wycofania komunikacyjno--werbalnego, braku kontaktu wzrokowego, zaburzenia relacji społecznych, zachowania nieadekwatnego do zaistniałej sytuacji (śmiech, smutek, refleksja itp.).
Opieka farmaceutyczna – jazda testowa

temu

Opieka farmaceutyczna dobrze się kojarzy, bo nikt nie ma już chyba wątpliwości, że wspiera prawidłową farmakoterapię pacjentów i pozwala nie tylko im, ale także budżetowi, racjonalnie wydawać posiadane środki. Świadczą o tym liczne doświadczenia wielu państw europejskich.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.