Fentanyl - gorszy niż heroina

Fentanyl - gorszy niż heroina

Z przedawkowania fentanylu i leków opioidowych w USA dziennie umiera 140 osób. To problem na tyle duży, że aby zwrócić na niego uwagę, Prezydent Trump wprowadził stan kryzysowy. 

Fentanyl to nie tylko dostępność, ale i potężniejsze doznania. I jest totalnie poza kontrolą. Jest 100 razy silniejszy niż heroina, narkomani mówią, że 300. Na rynku narkotyków zaczęło się sprzedawanie mniejszych ilości heroiny z domieszką syntetycznego fentanylu. I pojawiły się masowe przedawkowania. Bo tak jak znane jest działanie klasycznego narkotyku, tak tego kompletnie nie można skontrolować. A heroina kosztuje 3 dolary, to tyle co galon benzyny, tyle co nic.

Robert Banasiewicz, terapeuta uzależnień, były heroinista

Zdarzają się sytuacje, kiedy narkomani, żeby wyłudzić fentanyl łamią sobie palce – sam tak robiłem, żeby dostać leki. Głód opioidowy jest tak silny, że kiedy boli cię wszystko, dosłownie wszystko, to nie ma znaczenia, czy będzie bolał jeszcze jeden palec. Brałem heroinę przez 15 lat, naprawdę wiem, co mówię.

Robert Banasiewicz, terapeuta uzależnień, były heroinista

Problem dotyczy nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Dwie na 3 osoby w wieku 14-18 lat miały do czynienia z substancjami psychoaktywnymi. A lekarze z łatwością przepisują dzieciom i młodzieży leki, nie próbując pomóc zniwelować przyczyny problemu. Usuwa się objawy. To niestety krótkowzroczne działanie.

Źródło: TOK FM - kliknij, aby przeczytać wywiad. 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.