Tanie badanie genów od polskich specjalistów

Tanie badanie genów od polskich specjalistów

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w ciągu 20 lat zachorowalność na nowotwory zwiększy się o 70 proc. W tej sytuacji istotne jest wczesne wykrywanie raka. W tym pomóc ma tanie badanie genów nad którym pracują polscy eksperci. 

Jako pierwsi na świecie opracowali oni oparte na sekwencjonowaniu genomowym  tanie testy wykrywające większą podatność na nowotwory złośliwe.

Inicjator programu BadamyGeny.pl prof. Jażdżewski powiedział, że test  jest 20 razy tańszy niż podobne badania za granicą, kosztuje 399 zł i  pozwala ocenić 70 genów zwiększających ryzyko zachorowania na nowotwory,  takich jak rak piersi, jajnika, prostaty, jelita grubego, macicy,  żołądka, trzustki, nerki, skóry, tarczycy i guzów endokrynnych.

W Polsce jest prawdopodobnie ponad 1 mln osób z uwarunkowaną genetycznie większą predyspozycją do nowotworów złośliwych.
Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że u osoby bez  obciążenia genetycznego ryzyko zachorowania na raka piersi nie  przekracza 13 proc., jednak u tych, którzy odziedziczyli mutacje  genetyczne, wzrasta ono od 50 do 84 proc. W przypadku raka jelita  grubego wynosi ono odpowiednio 6 proc. i 52-82 proc., a raka jajnika 2  proc. i 11-40 proc.
Badaniu można poddać się juz teraz, rejestrując się na stronie badamygeny.pl.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Powiązane artykuły
Innowacyjny "transport" leku do nowotworu

Obecnie może tylko 1-2 proc. tego, co podajemy dożylnie w leczeniu nowotworów, dociera do guza, a nawet jeżeli leki dotrą, to ich dystrybucja jest słaba i nie docierają np. do tych miejsc nieukrwionych, do których migrują makrofagi. Pozostała część leku trafia do innych tkanek, a przecież są to toksyczne substancje powodujące wiele skutków ubocznych. Profesor z Polski odkryła innowacyjną metodę dostarczanie leków do nowotworów!
Tatuaż dla diabetyków pomoże w utrzymaniu kontroli nad chorobą

Cukrzyca to poważna choroba cywilizacyjna. Prognozy ekspertów przewidują, że w 2030 roku cukrzycą dotkniętych będzie 366 milionów osób! Życie z cukrzycą to wyzwanie - ciągła kontrola i dyscyplina. Na rynku jednak pojawiają się kolejne innowacyjne rozwiązania, które mają je ułatwić. Jednym z nich jest tatuaż z biosensorami.
Kury znoszące jajka z lekiem?

Naukowcy z National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) w regionie Kansai zmodyfikowali genetycznie zarodki kurczaków tak, by już na etapie komórkowym były zdolne do produkowania interferonu beta - rodzaju białka, które możne być wykorzystywane w leczeniu wielu chorób (m.in. stwardnienia rozsianego, WZW czy nowotworów).
Melatonina pomoże pacjentom onkologicznym?

Prowadzone obecnie badania wskazują, że melatonina zalecana przy dolegliwościach pojawiających się w trakcie lotów równoleżnikowych może przynieść ulgę pacjentom onkologicznym.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.