Przetargi bez tajemnic? Producenci się temu sprzeciwiają

Przetargi bez tajemnic? Producenci się temu sprzeciwiają

Powstaje projekt ustawy o jawności. Ustawy, która ma ujawnić informacje o rozmowach  firm farmaceutycznych z ministrem zdrowia na temat refundacji leków.

Producenci oczywiście są rozwiązaniu przeciwni. Obnażyłoby to bez reszty proces, który według nich powinien być niejawny. Tajemnice negocjacji w jednym państwie nie powinny być dostępne dla innych przez wzgląd na często niemałą różnicę tego samego leku w różnych krajach.

Akta postępowania administracyjnego, w związku z udziałem organu administracji publicznej, uznawane są za informacje publiczną, jednak dotychczas część danych była chroniona ze względu na tajemnicę przedsiębiorcy.

Marcin Pieklak - senior associate w kancelarii Domański-Zakrzewski-Palinka.

Oznacza to, że po wejściu w życie nowych przepisów każda osoba lub podmiot będzie miała możliwość uzyskania dostępu do całości akt postępowania refundacyjnego.
Stanowi to istotne ryzyko dla firm farmaceutycznych i może doprowadzić do ograniczenia zawierania instrumentów podziału ryzyka, które powinny być chronione ze względu na tajemnicę przedsiębiorcy, jak również spowodować ograniczenie ich działalności na terytorium Polski.

Marcin Pieklak - senior associate w kancelarii Domański-Zakrzewski-Palinka.

Taki zapis zniechęci dużą część firm, by podpisywać umowy z resortem zdrowia i obniżać ceny w czasie negocjacji z Komisją Ekonomiczną. A zawieranie takich umów jest w żywotnym interesie i państwa polskiego i pacjentów.

Krzyztof Łanda - były wiceminister zdrowia

Projekt ustawy o jawności życia publicznego jest niepokojący dla branży farmaceutycznej. Negocjacjom pomiędzy firmami a Ministerstwem Zdrowia podlegają bardzo newralgiczne elementy, takie jak np. instrumenty dzielenia ryzyka czy cena efektywna. Dzisiejsze regulacje zapewniają poufność tych informacji.

dyrektor generalna Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceytycznych INFARMA - Bogna Cichowska-Duma

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.