Opieka farmaceutyczna dobrze się kojarzy, bo nikt nie ma już chyba wątpliwości, że wspiera prawidłową farmakoterapię pacjentów i pozwala nie tylko im, ale także budżetowi, racjonalnie wydawać posiadane środki. Świadczą o tym liczne doświadczenia wielu państw europejskich.
CO NAJMNIEJ 300 PACJENTÓW
W związku z tym na przełomie października i listopada do izb okręgowych mają trafić listy od NRA z prośbą o zainteresowanie aptek pilotażem. Osobną kwestiąbędzie włączenie zainteresowanych farmaceutów i aptek do programu. – Chcemy, by pieczę nad tym sprawował samorząd aptekarski. Chodzi nam o to, by mieć pewność, że opieka farmaceutyczna w ramach pilotażu będzie świadczona fachowo, a nie wykorzystywana jako narzędzie marketingowe – tłumaczy Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.
DWA MILIONY PORAD DZIENNIE
EFEKTYWNY INSTRUMENT POLITYKI ZDROWOTNEJ
By osiągnąć te cele, musi być spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim opieka farmaceutyczna musi być regularna, a więc dostępna nie w pojedynczych placówkach, ale w szeregu z nich, co umożliwi objęcie nią wielu pacjentów. Tylko wówczas możliwe jest uzyskanie wymiernych finansowych korzyści z jej wprowadzenia. Pilotaż, traktowany jako badanie zachowań pacjentów i ich chęci współpracy z farmaceutami, może przyczynić się do poprawy jakości leczenia samych uczestników programu. To także czytelny sygnał dla płatnika: po wprowadzeniu programu na szerszą skalę, możliwe będzie uzyskanie znaczących oszczędności dla całego systemu ochrony zdrowia.
– Z punktu widzenia zdrowia publicznego ta regularność będzie gwarancją uzyskiwania przez płatnika zamierzonych celów – dodaje Piotr Brukiewicz. – Opieka musi więc być zainicjowana, a następnie stopniowo rozbudowywana. Kwestia niewystarczających nakładów na ochronę zdrowia to nie tylko polski problem. Zmagają się z nim też w innych państwach. Istnieje jednak wiele krajów, które wdrożyły te rozwiązania i dziś już widać pozytywne efekty tych decyzji. Jaka będzie więc skala i wartość tych oszczędności? To właśnie pozwoli ocenić pilotaż.
Z KORZYŚCIĄ DLA PACJENTA I PŁATNIKA
opieki farmaceutycznej – nie ma wątpliwości Piotr Brukiewicz. – Płatnik musimieć świadomość, że farmaceuta, realizując tę usługę, wykonuje określoną pracę, wykorzystując przy tym swoją wiedzę i przeznaczając na to odpowiedni czas. Dlatego opieka farmaceutyczna powinna być traktowana tak samo jak inne procedury medyczne czy pielęgniarskie i w związku z tym uczciwie wyceniona, zwłaszcza że przynosi płatnikowi wymierne finansowe korzyści. W konsekwencji beneficjentów będzie dwóch – pierwszym będą pacjenci, drugim płatnik.
Kolejna kwestia, która musi stanowić podstawę systemu opieki farmaceutycznej, to jego oparcie o standardy zapewniające wysoki poziom świadczenia usług. W standardach tych musi się znaleźć miejsce dla rozmów z pacjentami, analiz zażywanych przez nich leków, kontroli prawidłowości stosowania leków czy rozwiązywania problemów wynikającychz polipragmazji. Zaproponowane w toku przygotowań do pilotażu standardy opieki farmaceutycznej muszą zostać później zbadane pod kątem skuteczności, zatwierdzone i akredytowane, by opieką farmaceutyczną nie nazywano czegoś, co w rzeczywistości jest jedynie narzędziem marketingowym i służy poinformowaniu pacjenta o nowych produktach dostępnych w aptece lub zaproponowaniu mu takich, na których sprzedaży zależy właścicielowi placówki. Z tego właśnie wynika nacisk na niezależność farmaceuty.
– Musimy w końcu obalić narosły w ostatnichlatach mit, że apteka to sklep z lekami, a aptekarz to jedynie sprzedawca leków – podsumowuje Piotr Brukiewicz. – Farmaceuci są zawodem zaufania publicznego i muszą pokazać, dlaczego na to zaufanie zasługują. Najlepszym na to sposobem jest przekazanie pacjentom i płatnikowi wartości dodanej, jaką stanowią ich wiedza i kompetencje. Jest to możliwe właśnie poprzez wprowadzenie opartej o standardy, regularnej i refundowanej opieki farmaceutycznej.
JAK Z NOWYM MODELEM AUTA
Pilotaż ma potrwać rok. – Musimy mieć czas, by wysłuchać opinii pacjentów, farmaceutów i właścicieli aptek. To jest tak, jak przy wprowadzaniu na rynek nowego modelu auta – obrazowo ujmuje rzecz Piotr Brukiewicz. – Oprócz tego, że przygotuje się wszystkie części i złoży,potrzebna jest jeszcze jazda testowa, którapodpowie, co dodać, co ująć,co przykręcić, co poprawić.Chcemy mieć mocne argumenty za wprowadzeniem opieki farmaceutycznej do systemu ochrony zdrowia jako powszechnej, refundowanej usługi.
Autor: Małgorzata Grosman