Inteligentna tabletka

Inteligentna tabletka

Opublikowany

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła do stosowania pierwszy lek doustny, który sam poinformuje pacjenta o jego zażyciu. Pytanie "czy dziś wziąłem tabletkę?" przestanie spędzać sen z powiek części pacjentów.

Lek nosi nazwę Abilify MyCite i przeznaczony jest dla chorych na schizofrenię oraz na dwubiegunową chorobę afektywną. Oprócz substancji czynnej w kapsułce znajduje się zminiaturyzowane do rozmiaru ziarnka piasku „urządzenie namierzające”.

Sensor wykonany jest z materiałów, które całkowicie rozkładają się w czasie podróży przez przewód pokarmowy. Całą energię niezbędną do komunikowania się z odbiornikiem przyklejanym na brzuchu za pomocą plastra, pobiera z reakcji chemicznych zachodzących w organizmie.

Pacjent zbiera dane dzięki aplikacji zainstalowanej w smartfonie, skomunikowanej z odbiornikiem. Dzięki temu codziennie, w jednym miejscu gromadzone są informacje o czasie pojawienia się kapsułki w żołądku pacjenta.

Lek ma być dostępny w sprzedaży na początku przyszłego roku. Obecnie nieznana jest jego cena. Jedno wiemy na pewno - taki system przeniesiony na inne leki ułatwiłby życie zarówno osobom mającym problemy z pamięcią (demencja, schizofrenia etc.), jak u ludziom przyjmujacym znaczne ilości leków oraz tym, u których godzina przyjęcia leku jest niezwykle istotna.

Źródło: Medexpress - kliknij tutaj.

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.