Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła do stosowania pierwszy lek doustny, który sam poinformuje pacjenta o jego zażyciu. Pytanie "czy dziś wziąłem tabletkę?" przestanie spędzać sen z powiek części pacjentów.
Sensor wykonany jest z materiałów, które całkowicie rozkładają się w czasie podróży przez przewód pokarmowy. Całą energię niezbędną do komunikowania się z odbiornikiem przyklejanym na brzuchu za pomocą plastra, pobiera z reakcji chemicznych zachodzących w organizmie.
Pacjent zbiera dane dzięki aplikacji zainstalowanej w smartfonie, skomunikowanej z odbiornikiem. Dzięki temu codziennie, w jednym miejscu gromadzone są informacje o czasie pojawienia się kapsułki w żołądku pacjenta.
Lek ma być dostępny w sprzedaży na początku przyszłego roku. Obecnie nieznana jest jego cena. Jedno wiemy na pewno - taki system przeniesiony na inne leki ułatwiłby życie zarówno osobom mającym problemy z pamięcią (demencja, schizofrenia etc.), jak u ludziom przyjmujacym znaczne ilości leków oraz tym, u których godzina przyjęcia leku jest niezwykle istotna.
Źródło: Medexpress - kliknij tutaj.