Szybki test na raka układu moczowego

Szybki test na raka układu moczowego

Opublikowany

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego opracowali innowacyjny, szybki test  do wykrywania raka układu moczowego. Skuteczność testu pokazały wstępne  badania wykonane na 85 osobach. Dalsze - rozpoczęte właśnie próby -  obejmą tysiąc osób.

Podczas powstawania nowotworów w obrębie nabłonka układu moczowego  dochodzi do zwiększonej aktywności enzymów proteolitycznych, czyli  takich enzymów, które powodują rozpad białek.

powiedział PAP prof. Lesner dodając, że test, nad który trwają badania wykrywa właśnie obecność enzymów proteolitycznych

Do przeprowadzenia badania wystarczy około jednego mililitra moczu, a o  obecności komórek nowotworowych w nabłonku układu moczowego danego  pacjenta świadczy zmiana koloru testera. Proponowana metoda, w przeciwieństwie do dotychczas stosowanych, jest  szybka, bezinwazyjna i – jak wynika z dotychczasowych prób - daje  jednoznaczną odpowiedź.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Kury znoszące jajka z lekiem?

temu

Naukowcy z National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) w regionie Kansai zmodyfikowali genetycznie zarodki kurczaków tak, by już na etapie komórkowym były zdolne do produkowania interferonu beta - rodzaju białka, które możne być wykorzystywane w leczeniu wielu chorób (m.in. stwardnienia rozsianego, WZW czy nowotworów).
Innowacyjny "transport" leku do nowotworu

temu

Obecnie może tylko 1-2 proc. tego, co podajemy dożylnie w leczeniu nowotworów, dociera do guza, a nawet jeżeli leki dotrą, to ich dystrybucja jest słaba i nie docierają np. do tych miejsc nieukrwionych, do których migrują makrofagi. Pozostała część leku trafia do innych tkanek, a przecież są to toksyczne substancje powodujące wiele skutków ubocznych. Profesor z Polski odkryła innowacyjną metodę dostarczanie leków do nowotworów!
Przenośny elektrokardiograf? Telemedycyna w służbie pacjentom | #AptekaPrzyszłości

temu

Ukraiński startup chce monitorować pracę serca na odległość
Zamiast ratunku jest zamieszanie

temu

Ratunkowy dostęp do technologii lekowych miał być pomocą do chorych, którym nie pomagają leki z listy refundacyjnej. Płacić za nie miał NFZ. Jak się teraz okazuje - płacić za nie mają szpitale, a tym brakuje na to funduszy.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.