Konstanty Radziwiłł w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich podaje oficjalne stanowisko ministerstwa zdrowia w sprawie stosowania przez farmaceutów klauzuli sumienia.
Brak stosownych unormowań w ustawie Prawo farmaceutyczne oraz w ustawie o izbach lekarskich, czyli ustaw regulujących wykonywanie zawodu farmaceuty, nie jest wystarczającą przesłanką, w świetle orzecznictwa TK, do stwierdzenia o braku możliwości powoływania się przez farmaceutów na "klauzulę sumienia.
Konstanty Radziwiłł - Minister Zdrowia
Wykonywanie zawodu farmaceuty wiąże się ze zobowiązaniem osoby wykonującej zawód do przestrzegania zasad deontologii zawodowej ustalonej przez samorząd zawodowy, który jest też uprawniony do oceniania sposobu wykonywania zawodu przez farmaceutów. Natomiast organem sprawującym nadzór nad obrotem produktami leczniczymi oraz kontrolującym apteki jest Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna. O ile w ocenie wymienionych organów nie dochodzi do naruszenia przepisów powszechnie obowiązujących, w tym tych rangi konstytucyjnej, oraz wewnętrznego prawa korporacyjnego, nie jest możliwe i dopuszczalne ingerowanie w zachowanie osoby wykonującej zawód farmaceuty.
Konstanty Radziwiłł - Minister Zdrowia
Badamy sprawę klauzuli sumienia w aptekach, bo uważamy, że wolność sumienia nie powinna ustępować prawom pacjentów do nabycia leków przepisanych przez lekarza.
Agnieszka Grzelak - Biuro RPO