Leki z pożytkiem dla polskiego PKB

Leki z pożytkiem dla polskiego PKB

Opublikowany

Dziś globalnie na każde 10 sprzedawanych farmaceutyków, 8 to produkty biotechnologiczne. W Polsce to obszar z ogromnym potencjałem innowacyjnym. 

Widzimy, że branża biotechnologiczna jest niezwykle ważna dla ochrony zdrowia. Wierzymy, że w Polsce te produkty muszą mieć przystępną cenę. Dlatego inwestujemy w leki biopodobne, które są tańszymi wersjami produktów biotechnologicznych. Polska branżą biotechnologiczna ma niewątpliwie duży potencjał innowacyjny, np. w zakresie prac nad nowymi cząsteczkami, ale przed nami jeszcze długa droga.  Natomiast szybkie efekty możemy osiągnąć inwestując w produkty biopodobne. Zazwyczaj stworzenie nowego leku trwa od 10 do 15 lat. W przypadku produktów biopodobnych ten czas znacznie się skraca, z pożytkiem dla polskiego PKB.

Markus Sieger - Prezes Zarządu Grupy Polpharma

Chcemy zachęcać do wdrożeń i rozwoju produkcji w Polsce w taki sposób,  żeby branża farmaceutyczna była coraz bardziej spolonizowana, nawet  jeżeli jest zagraniczna. Kochamy wszystkich zagranicznych inwestorów,  ale też zapraszamy ich nie tylko do sprzedaży leków w Polsce. Na naszym  rynku kupuje się 70 proc. leków zagranicznych, podczas gdy w Niemczech  czy Francji ponad 90 proc. to leki krajowe.

wicepremier Mateusz Morawiecki.

Źródło: newseria

Udostępnij

Powiązane artykuły
Resort zdrowia chce pożenić sektor publiczny z branżą farmaceutyczną

temu

Sektor farmaceutyczny jest olbrzymi i mocno stawiamy na jego innowacyjność. Komitet sterujący do spraw rozwoju biotechnologii w obszarze farmacji pracuje intensywnie, mamy spotkanie w przyszłym tygodniu. Staramy się poprawić warunki inwestowania dla innowacyjnych firm za
Jak zmienia się ilość produktów dostępnych w obrocie aptecznym?

temu

Typowymi parametrami statystycznymi obrazującymi rynek apteczny są wartość i ilość sprzedaży produktów sprzedawanych pacjentom i konsumentom. A jednym z czynników decydujących nie tylko o dynamice wartości sprzedaży, ale będącym wskaźnikiem wzrostu konkurencyjności na rynku jest ilość dostępnych w sprzedaży prezentacji produktów (SKUs). A ta liczba nieustannie rośnie.
Coraz więcej działań niepożądanych

temu

Kampania zachęcająca do zgłaszania działań niepożądanych leków prowadzona przez URPL przynosi rezultaty. Zgłoszeń jest coraz więcej - zarówno od pacjentów jak i pracowników medycznych.
Strach przed lekami generycznymi

temu

Każdy szczegół wpływa na percepcję pacjentów, którym poleca się odpowiedniki leków innowacyjnych. Weneryk, geriatryk, czy degeneryk - skojarzeń z określeniem "leki generyczne" może być wiele i nieszczęśliwie - nie są one pozytywne. 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.