Chmura obliczeniowa przyspiesza prace nad lekami

Chmura obliczeniowa przyspiesza prace nad lekami

Chmura obliczeniowa pomaga naukowcom opracowywać personalizowane terapie lekowe dla pacjentów z nowotworami. 

Projekt badawczy realizowany jest przez naukowców z Wydziału Automatyki,  Elektroniki i Informatyki oraz Centrum Biotechnologii Politechniki  Śląskiej. Wspierany jest w ramach programu Microsoft Azure for Research.  Firma Microsoft wyróżniła go jako przykład doskonałej współpracy  pomiędzy światem nauki a sektorem komercyjnym.
Naukowcy z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej zajmują się analizą danych białkowych, pozyskanych m.in. od pacjentów z chorobami nowotworowymi. Jak tłumaczą, do poznania i zrozumienia biologicznej natury tych chorób potrzebne jest nie tylko badanie zmian genetycznych w komórkach rakowych, lecz również produktów ekspresji genów - czyli białek. Praca śląskich badaczy jest ważnym elementem efektywnej diagnostyki medycznej, produkcji nowych leków i leczenia pacjentów - czytamy w serwisie  nauka w Polsce - kliknij tutaj.

Projekt wspierany jest w ramach programu Microsoft Azure for Research.  Firma Microsoft wyróżniła go jako przykład doskonałej współpracy  pomiędzy światem nauki a sektorem komercyjnym.

Badania te opierają się m.in. na analizie ekspresji białek w komórkach  nowotworowych poszczególnych pacjentów. Jesteśmy wówczas w stanie  tworzyć profile molekularne nowotworów wykrytych u konkretnych  pacjentów, które pozwolą onkologom przede wszystkim opracowywać dla  pacjentów spersonalizowane terapie i znacznie zwiększyć ich skuteczność". 

dr hab. Mrozek

Przypomina  to wykonywanie  antybiogramów - czyli badań przeprowadzanych przed  przepisaniem  antybiotyku, za pomocą których określa się, na które  antybiotyki  bakterie są oporne, a na które podatne.

Podobnie jest ze spersonalizowanymi terapiami nowotworowymi, które w  oparciu o wyniki prowadzonych obliczeń i analiz są tworzone pod  konkretnych pacjentów dotkniętych nowotworem o specyficznym profilu  molekularnym. Dzięki temu będziemy mieli możliwość zastosowania  odpowiednich procedur leczenia nowotworowego. Jest to kierunek, w którym  zmierza obecnie cała współczesna medycyna.

Źrodło: naukawpolsce.pap.pl kliknij tutaj.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.