Wyrok prawomocny, odpowiedzi brak

Wyrok prawomocny, odpowiedzi brak

Opublikowany

Środowisko aptekarskie czekało na ten ruch z nadzieją. Miał być wytrychem, miał wskazywać jak interpretować przepis antykoncentracyjny z ustawy Prawo farmaceutyczne. Niestety - o tym NSA w swoim wywodzie nie wspomniał ani słowem.

Wyrok WSA, w którym wskazano, że należy przeciwdziałać kartelizacji rynku stał się prawomocny, a NSA oddalił skargę kasacyjną przedsiębiorcy [Wyrok NSA z 13 czerwca 2017 r., sygn. akt II GSK 153/16].
Pomimo tego, że zarówno samorząd aptekarski jak i środowisko przedsiębiorców oczekiwało na argumentację, którą będzie można się później posługiwać, NSA odniósł się tylko do kwestii ściśle związaną ze sprawę tzn. do tego, czy samorząd aptekarski mógł sporządzić opinię dla WIF w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki.
Nadal trwa więc dyskusja na temat 1%. Według przedstawicieli aptek sieciowych, przepis określający limit 1 proc. aptek w województwie na jeden podmiot dotyczy tylko sytuacji, w której zezwolenie jest wydawane. Jeśli przedsiębiorca już je posiada, nie można mu ich odebrać. Z taką interpretacja nie zgadza się przedstawiciel samorządu aptekarskiego:

Ten argument jest sprzeczny z elementarną logiką. To tak, jakby uznać, że dobry wzrok potrzebny jest tylko do uzyskania prawa jazdy, zaś potem może jeździć nawet niewidomy.

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.