Czy deregulacja w dzisiejszych czasach ma sens?

Czy deregulacja w dzisiejszych czasach ma sens?

Ingerencja państwa w rynek nie jest dziś czymś zaskakującym - wśród światowych gospodarek wybrane sektory regulują m.in. USA, Francja czy Niemcy."Żaden monopolista nie ma interesu w tym, żeby oferować coś tanio, skoro może drogo." Czy zatem rzeczywiście rozbijanie "kast", pomogłoby walczyc z patologiami i poprawiłoby sytuację pacjenta?  

Krytykowanie grupy zawodowej, która się rozleniwiła, jest słuszne. Ale wyciąganie z tego wniosku, że należy się jej pozbyć poprzez wzmocnienie globalnych koncernów to absurd. Rozumiem tych, którzy widzą szklankę do połowy pustą, a nie pełną. Ale wiara w poprawę jakości obsługi pacjenta poprzez wpuszczanie do stawu dwóch rekinów to skrajna naiwność.

Pan Wojciech, farmaceuta

Mówienie,że deregulacja zawsze jest korzystna, to nieprawda. W momencie, w którym najwięksi na rynku zdominują mniejszych, zaczną tworzyć monopole. A żaden monopolista nie ma interesu w tym, żeby oferować coś tanio, skoro może drogo.

Filip Konopczyński, członek zarządu Fundacji Konopczyńskiego

Niektórzy mają interes w tym, aby za kilka lat w Polsce pozostały dwie, trzy wielkie sieci mające 90% udziałów w rynku. Problem polega na tym, że gdyby to nastąpiło, ci przedsiębiorcy byliby w stanie nawet szantażować rząd na zasadzie: albo coś dostaniemy, albo zamykamy wszystkie nasze placówki w Polsce.

Rajmund Miller, poseł PO

W światowej ekonomii w ostatnich latach upadło wiele dogmatów. Nikt rozsądny nie przekonuje już o jednoznacznym zbawiennym wpływie prywatyzacji, komercjalizacji i deregulacji. Nie opuszczamy więc świata, w którym dominują deregulacja wszystkiego i pozostawienie rynku całkowicie swobodnej konkurencji, bo taki świat nie istnieje. Proszę zwrócić uwagę na gospodarkę francuską czy niemiecką. Proszę popatrzeć na politykę Trumpa w USA. Polscy politycy czerpią wzorce z innych państw, ze światowej ekonomii. Nie wymyślają więc prochu.

Filip Konopczyński, członek zarządu Fundacji Konopczyńskiego, członek zarządu Fundacji Kaleckiego

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna kliknij tutaj.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.