Trudno przecenić wartość jaką w rozwój medycyny wnoszą badania kliniczne. Niejednokrotnie stanowią one jedyną możliwość leczenia chorego, a nierzadko pomagają zniwelować lub całkowicie wyleczyć niektóre schorzenia. Obecność pacjentów w takim badaniach to szybsza dostępność innowacyjnego leczenia na rynku.
Naukowcy i lekarze nieustannie starają się rozwijać coraz bardziej innowacyjne i skuteczne terapie najróżniejszych chorób;w przypadku np. chorób nowotworowych chodzi również o zminimalizowanie toksyczności leków, ułatwienie pacjentom przechodzenia przez leczenie i wydłużenie życia. Badania kliniczne prowadzone są z udziałem zarówno zdrowych (tak zwana faza I badań klinicznych), jak i chorych ochotników, wybieranych każdorazowo według określonych kryteriów włączenia i wykluczenia, czyli tzw. protokołu badania klinicznego.
ETAPY BADAŃ KLINICZNYCH
Badania in vitro oraz na zwierzętach, na tym etapie wyklucza się bądź dopuszcza daną substancję dobadań na człowieku.
FAZA I
Pierwszy etap zasadniczych badań klinicznych przeprowadzany na grupie ochotników (zazwyczaj 20-0 osób). sprawdzana jest tolerancja na lek, toksyczność i farmakokinetyka. 3chotnicy to ̄ w zależności od testowanej substancji albo ludzie zdrowi, albo pacjenci cierpiący na choroby, których dotyczy eksperymentalna terapia (np. w różnych stadiach raka).
FAZA II
Badanie przeprowadzane na grupie 100-00 osób chorych. Celem badania jest ustalenie optymalnych dawek leku i sprawdzenie ich skuteczności i bezpieczeństwa.
FAZA III
Badanie na bardzo dużej grupie, nawet ponad tys. osób, często równolegle w różnych ośrodkach. Badanie ma na celu określenie skuteczności terapii w porównaniu z efektem placebo oraz wcześniejszymi sposobami leczenia.
FAZA IV
Dodatkowe etapy badań nad lekiem, który został wprowadzony do obrotu. 7prawdza się bezpieczeństwo stosowania farmaceutyku, ewentualne działania niepożądane, objawy przedawkowania, interakcje z innymi lekami itp., a także ocenia, jak dany lek został przyjęty na rynku. Faza IV: to również poszerzenie wskazania.
ZASADY UCZESTNICTWA W TERAPIACH EKSPERYMENTALNYCH
http://laboratoria.net/aktualnosci/27108.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/niezbednik-pacjenta/badania-kliniczne-w-polsce-i-na-swiecie-fazy-badan--klinicznych_44884.html