Dyskusja wokół wzrostu cen leków refundowanych

Dyskusja wokół wzrostu cen leków refundowanych

Po tym jak ceny leków refundowanych dla pacjentów po przeszczepach zdrożały nawet o 1000 złotych, rozpoczęła się dyskusja. Na tapecie pojawił się proces składania wniosków o zmianę ceny, a także skuteczność zamienników wobec leków oryginalnych.

Wprowadzenie pierwszych odpowiedników obniżyło poziom finansowania w  tzw. grupie limitowej. To spowodowało wzrost dopłat pacjenta do  niektórych pozycji na liście. Zaistniała sytuacja to naturalny mechanizm  refundacyjny, który stwarza szeroką przestrzeń negocjacyjną w kwestii  cen tych leków. 

Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia. 

Resort zdrowia na bunt pacjentów po przeszczepach stwierdził, że zamienniki są równie skuteczne jak leki oryginalne:

Nowe leki, które weszły do refundacji jako pierwsze odpowiedniki, są tak samo skuteczne i bezpieczne jak leki oryginalne. Nie mamy podstaw, by podejrzewać, że są nieskuteczne.

Zbigniew Król, wiceszef resortu zdrowia

Niestety odmienne zdanie mają lekerze:

Owszem, leki generyczne zawierają te same substancje, jednak jej nośnik jest inny. Ludzie po przeszczepach mają zmniejszoną odporność i jeśli po latach przyjmowania leku oryginalnego nagle przestawia się na generyczny, mogą u nich wystąpić groźne objawy uboczne, łącznie z odrzuceniem przeszczepu.

prof, Grodzki, autor pierwszego w Polsce udanego przeszczepu płatu płuca od żywego dawcy, senator PO

Postulujemy, by minister udostępniał projekty listy leków refundowanych i dawał krótki czas, np. siedem dni, na zgłoszenie obniżek cen. Firmy miałyby wówczas czas na wnioskowanie o obniżenie ceny. Teraz wniosek składamy, kiedy lista już obowiązuje, na jego rozpatrzenie jest 30 dni, a nowa cena zaczyna obowiązywać dopiero od kolejnego obwieszczenia. Tzw. okienko stworzyłoby szansę, że pacjent nie będzie narażony na wzrost dopłaty

Krzysztof Kopeć, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego

Źródło: Rzeczpospolita TV, rp.pl
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.