Produkty „na potencję” z coraz większą potencją

Produkty „na potencję” z coraz większą potencją

Rynek sildenafilu OTC rozwija się błyskawicznie. Tylko w styczniu br. sprzedano ponad 130 tys. opakowań za 3,5 mln zł.

Z danych PEX Pharma- Sequence* (dawniej PharmaExpert) wynika, że w drugiej połowie 2015 roku wartość rynku afrodyzjaków (zdefiniowanego tutaj jako suma dwóch segmentów:
leków na receptę, leków OTC i suplementów) w cenach detalicznych sprzedaży do pacjentów/konsumentów przekroczyła 66 mln zł, sprzedano prawie 1,7 mln opakowań. W tym ponad 28 mln zł stanowiły leki na receptę, prawie 20 mln zł leki OTC i niemal 18 mln zł suplementy.

Z RX NA OTC

Minął tylko rok. W drugiej połowie 2016 roku wartość rynku afrodyzjaków przekroczyła 70 mln zł, kupiono ponad 2 mln opakowań. W tym leków na receptę sprzedano 27,6 mln zł (niewiele mniej niż w drugiej połowie 2016 roku), leków OTC za ponad 29 mln zł (o 9 mln zł więcej) zaś suplementów za 12 mln zł (o 6 mln zł mniej). Skąd te zmiany? W drugiej połowie 2016 roku na rynek wprowadzony został sildenafi l bez recepty. Mimo dostępności sildenafi lu bez recepty sprzedaż leków z tą substancją czynną nie spadła pomiędzy badanymi półroczami (ok. 20 mln w każdym półroczu), a ilość sprzedanych opakowań znacząco wzrosła (z 770 do 870 tys.). Zatem dostępność sildenafi lu OTC nie wpłynęła na ograniczenie wielkości sprzedaży sildenafi lu Rx, wręcz mogła być powodem rozwoju tego rynku. Być może kosztem suplementów, bowiem w tym segmencie ilość sprzedanych opakowań spadła w drugim półroczu 2016 roku w porównaniu z drugim półroczem 2015 roku z ponad 410 tys. sprzedanych opakowań do niewiele ponad 260 tys.

OLBRZYMI WZROST SPRZEDAŻY

Dynamicznie rośnie sprzedaż sildenafi lu OTC. Jej wartość w drugim półroczu 2016 roku, czyli drugim po wprowadzeniu tego leku bez recepty na rynek, osiągnęła poziom ponad 15 mln zł i 520 tys. sprzedanych opakowań. A rynek sildenafi lu OTC rozwija się błyskawicznie. Tylko w styczniu sprzedano ponad 130 tys. opakowań za 3,5 mln zł. Prognozując pierwsze półrocze 2017 roku jako proste pomnożenie tych wyników przez 6 miesięcy otrzymamy 19 mln zł (wzrost do poprzedniego o 4 mln zł) i 780 tys. opakowań (o 160 tys. więcej). A najprawdopodobniej sprzedaż w kolejnych miesiącach może być wyższa niż w styczniu.

DUŻE ZMIANY W SEGMENCIE

W przeszłości można było zaobserwować wiele zmian statusu leków na receptę na OTC. Tylko w niektórych wypadkach ten proces spowodował tak duże zmiany w adekwatnym segmencie rynku. W przypadku sildenafilu tzw. „switch Rx na OTC” ma charakter spektakularny mający przemożny wpływ na strukturę i wielkość segmentu afrodyzjaków na rynku.
* Źródło: dane z reprezentatywnego panelu 5500 aptek indywidualnych i sieciowych PEX PharmaSequence (dawniej PharmaExpert i Sequence).
Powiązane artykuły
Fonix ból uszu

Ból ucha może zdarzyć się u każdego, niezależnie od wieku. Najczęściej problem ten dotyczy dzieci, jednak u dorosłych także może wystąpić. Tym bardziej zaciekawić może reklama sprayu do uszu, który należy stosować przy bólu u pacjentów od 3 roku życia.
Na brytyjskim rynku OTC pojawi się Viagra Connect

Brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Medycznych zgodziła się na sprzedaż wersji OTC popularnej Viagry. Ruch ten ma pomóc w walce z podrabianymi lekami na potencję. 
Positivum – oszczędź sobie nerwów

Praca z drugim człowiekiem nie zawsze jest prosta. Bywa, że klient w sklepie albo pacjent w aptece przelewa swoją życiową frustrację na Bogu ducha winnego człowieka, który po prostu wykonuje co do niego należy. Są zawody bardziej narażone na takie „atrakcje” i takie, gdzie 8 godzin mija w spokoju. Tylko, czy dobrym sposobem na rozładowanie napięcia i zdenerwowania jakie może wywołać ta druga osoba jest sięganie po środki uspokajające?
Suplement z reklamy

NIK nie ma wątpliwości, że na dynamiczny rozwój rynku suplementów diety ogromny wpływ ma reklama. KRRiT w swym raporcie alarmowała, że od 1997do 2015 roku liczba reklam z sektora produktów zdrowotnych i leków, w tym suplementów diety, wzrosła blisko dwudziestokrotnie, podczas gdy ogólna liczba reklam jedynie trzykrotnie.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.