EllaOne? Użądlony pacjent też musi mieć receptę

EllaOne? Użądlony pacjent też musi mieć receptę

Opublikowany

Spór na temat kategorii dostępności tabletki ellaOne wydaje się nie mieć końca. Kobiety zarzucają ministrowi ideologiczne podejście do sprawy. Minister z kolei dziwi się dlaczego nikt nie myśli o powodach dla których producent "pigułki po" ma być wyróżniany.

A nie zadawały sobie panie pytania, jak to jest, że wszystkie leki mające wpływ na gospodarkę hormonalną są na recepty, a producentowi tylko jednego produktu handlowego udało się wejść do sprzedaży odręcznej? Dlaczego tak się stało? Wiadomo, że producentom zależy na przejściu do takiego modelu sprzedaży; istnieje wręcz ogromny nacisk firm produkujących leki stosowane np. w chorobach alergicznych, chorobie wrzodowej czy w chorobach zapalnych - by przejść do kategorii dostępności bez recepty. Powód jest prosty - to zwiększa sprzedaż ich preparatów. Tak samo było w Polsce; gdzie przed 2014 r. rocznie sprzedaż wymienionego wyżej preparatu sięgała 10 tys. opakowań, po zniesieniu recepty w zeszłym roku skoczyła do prawie 240 tys. Czyli 24-krotny wzrost.

Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia

W 2015 r. ówczesny sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomir Neumann twierdził, że jeżeli unijne przepisy pozostawią w gestii krajów członkowskich decyzję w tej sprawie, tzw. antykoncepcji awaryjnej, będzie w Polsce dostępna tylko na receptę. W związku z tym późniejsze wprowadzenie przez rząd PO-PSL przepisów, na mocy których ta tabletka jest dostępna bez recepty, było niezrozumiałą niekonsekwencją. W wielu krajach europejskich są różnego rodzaju ograniczenia w sprzedaży takich preparatów i my tego rodzaju ograniczenia zdecydowaliśmy się wprowadzić.

Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia

Proszę wybaczyć, ale jest mnóstwo leków o większej pilności, których stawką w przypadku nieprzyjęcia jest utrata życia, a są dostępne na receptę -na przykład adrenalina, której używa się m.in. przy użądleniu przez osę. A trzeba dostać się do lekarza.

Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia

Źródło: wiadomosci.dziennik.pl kliknij tutaj.

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.