Nie ma związku między lekami na potencję a czerniakiem

Nie ma związku między lekami na potencję a czerniakiem

3 lata temu amerykańska Agencji Żywności i Leków FDA zainteresowała się raportem, który wykazywał związek między zażywaniem środków na potencję a ryzykiem czerniaka. Powstała więc szeroka analiza badaczy  z NYU Langone Medical Center, która tezę tę obala.

Jak czytamy na portalu pap.pl - nowa analiza, która objęła prawie 900 tys. mężczyzn - pozwala  stwierdzić, że takiego związku nie ma. Rzeczywiście, wśród uczestników  badań, którzy stosowali sprawdzane leki, naukowcy odkryli o 11 proc.  więcej przypadków czerniaka, ale zależność ta była bardziej złożona.  Przyjmowanie większej ilości leku nie powodowało wzrostu ryzyka choroby,  a nawet wiązało się z mniejszym zagrożeniem. U mężczyzn stosujących  leki badanie pokazało też podniesione ryzyko wykrycia nowotworu we  wczesnym stadium, ale mniejsze dla agresywnej formy choroby.

Można to wytłumaczyć w prosty sposób. Według naukowców mężczyźni, którzy  stosują środki na potencję, takie jak Viagra, zwykle bardziej dbają o  swoje zdrowie, a przez to częściej odwiedzają lekarza. To z kolei  umożliwia częstsze wykrywanie raka. Innymi słowy panowie, którzy nie  używali leków, mogli mieć nowotwór, tylko o tym nie wiedzieli.
Czytaj więcejpap.pl
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.