Produkty ortopedyczne i środki pomocnicze w aptece – wymierna korzyść dla farmaceutów i pacjentów

Produkty ortopedyczne i środki pomocnicze w aptece – wymierna korzyść dla farmaceutów i pacjentów

Opublikowany

Do tej pory tylko niektóre apteki potrafiły pomóc pacjentowi, który przychodził z pytaniem o sprzęt ortopedyczny lub rehabilitacyjny. Ministerstwo Zdrowia zajęło stanowisko w sprawie wyjaśnienia problemów sprzedaży refundowanych wyrobów medycznych przez apteki. Zyskują na tym nie tylko farmaceuci, ale również pacjenci, bo aptekarze już po roku sprzedaży takich produktów zdobywają kompetencje konieczne, by móc im doradzić.

Do niedawna sytuacja ta nie była jasna, ponieważ Oddziały Wojewódzkie NFZ różnie interpretowały zarządzenie nr 59/2016/DSOZ z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczeń zaopatrzenia w wyroby medyczne. Jednak Ministerstwo Zdrowia rozwiało wszelkie wątpliwości. Jeśli w aptece przez rok jest prowadzona detaliczna sprzedaż sprzętu ortopedycznego, to zatrudnieni w niej farmaceuci zdobywają kompetencje konieczne, by ubiegać się o kontrakt z NFZ w zakresie uzyskania refundacji na sprzedaż tego typu produktów – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Zgodnie z prawem magister farmacji i technik farmaceutyczny uprawnieni są do sprzedaży przedmiotów ortopedycznych (produkowanych seryjnie) oraz środków pomocniczych (z wyłączeniem protetyki słuchu i optyki okularowej), w tym tych, które przysługują pacjentom co miesiąc. Jedynym ograniczeniem jest doświadczenie niezbędne do ich wydawania jeśli owe produkty mają być objęte refundacją NFZ.

Prawo stanowi, iż osoby sprzedające przedmioty ortopedyczne muszą mieć wymagany staż pracy, który gwarantuje, że osoby te zdobędą odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Jeśli apteka miała w swojej ofercie przedmioty ortopedyczne przez przynajmniej rok to zgodnie z prawem zatrudnieni w niej farmaceuci odbyli wymagany staż w zakresie zaopatrzenia w produkty ortopedyczne.

Niewątpliwie jest to również bardzo dobra informacja dla Pacjentów, którzy w przypadku kontuzji w pierwszej kolejności udadzą się do najbliższej apteki, gdzie będą mogli skorzystać z kompleksowej pomocy w zakresie uśmierzenia bólu, a także zaopatrzenia w produkty ortopedyczne (tak, jak dzieje się to obecnie) lecz również z ujęciem produktów objętych refundacją NFZ.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z treścią załączonego pisma.

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Pismo MZ sprzedaż refundowanych wyrobów medycznych przez apteki-3.png

grafika | 222 KB

Pobierz
Pismo MZ sprzedaż refundowanych wyrobów medycznych przez apteki-2.png

grafika | 328 KB

Pobierz
Pismo MZ sprzedaż refundowanych wyrobów medycznych przez apteki-1.png

grafika | 290 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.