"Apteka bez technika to kiepska polityka". Zakończył się protest techników farmaceutycznych

"Apteka bez technika to kiepska polityka". Zakończył się protest techników farmaceutycznych

Dziś rano przed Ministerstwem Zdrowia strajkowało kilkudziesięciu techników farmaceutycznych. Ich celem jest zachowanie dotychczasowych uprawnień, możliwość prowadzenia apteki (rozszerzenie AdA) oraz dalszego kształcenia w zawodzie. Po rozmowie z wiceministrem Tombarkiewiczem resort wycofał się z części decyzji.

W białych fartuchach skandowali pod Ministerstwem Zdrowia: "Nie traktujcie technika jak miernego pracownika" / "Apteka bez technika jak cuda bez magika" / "Każdy technik, mogę przysiąc, chce Ci wydać Lioton1000" / "Nie damy się z technika zmienić w pomocnika" / "Gdy techników na zabraknie, ceny leków wzrosną strasznie". Ich prośby zostały wysłuchane przez władze ministerstwa. W wyniku spotkania uzyskali oni obietnicę ponownej rozmowy po zapoznaniu się przez wiceministra z postulatami jakie podnoszą technicy farmaceutyczni.

Ministerstwo obiecało, że wycofa się ze zmian do art. 91 Prawa  farmaceutycznego. Co do pozostałych kwestii - będzie z jeszcze z nami  rozmawiało.

Marzena Napieracz-Lubomska z Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek

Transmisja video ze strajkukliknij tutaj. 
Powiązane artykuły
Technicy przygotowują się do protestu

Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych RP na swoim profilu facebookowym wzywają wszystkich techników do akcji przedprotestacyjnej polegającej na wysyłaniu pism do Ministra Szumowskiego. 
Technicy oburzeni stanowiskiem MZ

20 czerwca przedstawiciele Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek spotkali się w Ministerstwie Zdrowia z Ministrem Markiem Tombarkiewiczem oraz Dyrektorami departamentów szkolnictwa oraz polityki lekowej. Jednym z głównych tematów dyskusji było dalsze kształcenie techników farmaceutycznych. Niestety - wszystko wskazuje na to, że plany Ministerstwa nie zbiegają się z oczekiwaniami środowiska techników.
Protesty nie są rozwiązaniem

Na dziś - 10 maja technicy farmaceutyczni zaplanowali protest. Przebiegać on ma pod hasłem 3x NIE. Środowisko techników farmaceutycznych wyraża w ten sposób swój sprzeciw wobec "Apteki dla Aptekarza", wygaszenia kształcenia w zawodzie technik farmaceuta oraz ograniczenia uprawnień zawodowych techników.  NIA odniosła się do tej sytuacji w oficjalnym komunikacie.
Będzie protest techników farmaceutycznych?

Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek oraz Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych szykują protest planowany na 10 maja pod Ministerstwem Zdrowia.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.