Ukarani za brak rzetelności

Ukarani za brak rzetelności

Jedna ze spółek farmaceutycznych musi zapłacić 10 tys. złotych kary za brak rzetelności w reklamie suplementu diety. Jak wskazuje państwowy wojewódzki inspektor sanitarny - sformułowania użyte w reklamie wprowadzają pacjenta w błąd poprzez przypisywanie produktowi właściwości zapobiegania chorobom.

Inspektorowi chodziło o to, że w reklamie podano, że suplement wpływa korzystnie na florę bakteryjną pęcherza oraz wspomaga prawidłowy przepływ moczu. Pozwala uwolnić się od częstych wizyt w toalecie. Bardzo zdawkowo poinformowano jednak, że "działanie wynika ze składników produktu". Nie podano żadnych konkretów - czytamy w artykule Rzeczpospolitej. 
Spółka odwołała się do GIS, ale ten karę utrzymał.  
WSA zgodził się z organami orzekającymi, że sformułowania użyte w reklamach przypisują produktowi wpływ na układ moczowy oraz to, że osoba z reklamy cierpi na infekcje dróg moczowych mogą być w świetle przepisów szkodliwe.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej - dla odbiorcy reklamy telewizyjnej znaczenie ma nie tylko dźwięk, czyli wypowiadany przez lektora tekst, ale również obraz. Zatem zastosowanie w reklamie ruchomego obrazu = w postaci kobiety biegnącej do toalety, zielonego sznura ciągnącego z powrotem do toalety oraz obracających się żółto-różowych strzałek wokół jej pęcherza moczowego wskazujących miejsce, w którym pojawia się określony problem - ma szczególne znaczenie w odbiorze reklamy. W konsekwencji wywołuje on wrażenie, że u osoby z reklamy występują zaburzenia zdrowotne w funkcjonowaniu układu moczowego i wspomniany środek posiada właściwości przywracające układ moczowy do zdrowia.
W wymierzaniu kary decydujące znaczenie miało to, że wcześniej spółka również nie przestrzegała przepisów prawa żywnościowego. Na tej podstawie organ I instancji, a za nim organ odwoławczy mógł nie tylko przyjąć, że spółka działała świadomie naruszając po raz kolejny przepisy dotyczące suplementu diety, ale też - że wysokość tej kary musi być na tyle dotkliwa, aby spełniała swój cel prewencyjno-wychowawczy.
Źródło: Rzeczpospolita kliknij tutaj.
Powiązane artykuły
"Brakuje nadzoru nad prawdą"

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad regulacjami, które mogą istotnie wpłynąć na rynek reklamy leków. Jak tę kwestię widzą lekarze? Czy ich zdaniem reklama przekłada się na zachowania pacjentów, które obserwują w codziennej pracy?
Bezpłatny program komputerowy w zamian za oglądanie reklam leków?

Czy udostępnianie lekarzom nieodpłatnie oprogramowania może być niezgodne z prawem?
Halitomin – bloker nieświeżego oddechu

Nieświeży oddech potrafi być kłopotliwą przypadłością, która wpływa na relacje społeczne. Może być wynikiem niewłaściwej higieny jamy ustnej albo manifestować kompletnie inną dolegliwość. Nowa kampania Halitomin upraszcza to zjawisko maksymalnie, proponując jedno rozwiązanie: tabletki do ssania. Czy faktycznie sprawdzą się jako bloker nieświeżego oddechu?
Fundamic – by trening dał ci więcej

Sezon na odchudzanie można uznać za otwarty! Czas rozprawić się z zimowym tłuszczykiem, albo nawet nie sezonowym a kilkuletnim i pokazać światu swoje nowe, szczupłe ja. Kto dziś ma czas na zawracanie sobie głowy wizytą u dietetyka? Przecież każdy doskonale wie, że kilogramy wzięły się z powietrza, no może czasem dopomógł pączek do kawy. A przez nadgodziny w pracy w ogóle nie ma czasu na aktywność fizyczną. Co zatem robić? W telewizji pokazywali takie nowe tabletki i jakiś shake po treningu po którym nie chce się jeść. Zatem jest rozwiązanie!
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.