Polski lek w badaniach klinicznych w USA

Polski lek w badaniach klinicznych w USA

Published

Mowa o preparacie na ostrą białaczkę szpikową. To kolejny polski środek farmaceutyczny, który okazał się na tyle obiecujący, że trafił do badań klinicznych.

Preparat opatentowano w USA, Europie, Japonii i innych krajach. Jego  działanie sprawdzono w badaniach na zwierzętach, które przeprowadzono w  kraju: w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we  Wrocławia, Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Instytucie Hematologii i Transplantologii w Warszawie oraz Gdańskim Uniwersytecie  Medycznym.

Farmaceutyk gotowy do badań klinicznych odstąpiono firmie włoskiej  Menarini, z którą zawarto umowę licencyjną. Prezes Selvity Paweł  Przewięźlikowski wyjaśnił, że było to konieczne, ponieważ nie dysponuje  ona tak dużymi środkami, by sfinansować kosztowne badania kliniczne.

Polski preparat będzie testowany w trzech klinikach amerykańskich: MD  Anderson Cancer Center w Houston, Vanderbilt Ingram Cancer Center w  Nashville oraz Northside Hospital w Atlancie. Zgodę na badania kliniczne  nad tym lekiem amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała w  sierpniu 2015 r. Pierwszy pacjent został do nich włączony w marcu 2017  r.

Przedstawiciele Selvity twierdzą, że jest to prawdopodobnie pierwszy w  historii polskiej branży biotechnologicznej przypadek, kiedy oryginalna  substancja opracowana w polskich laboratoriach została podana pacjentom  w badań klinicznych w amerykańskich szpitalach.
Źródło: pap.pl - kliknij tutaj po więcej. 

Share

Related Stories
Badania kliniczne to często jedyna szansa

ago

Trudno przecenić wartość jaką w rozwój medycyny wnoszą badania kliniczne. Niejednokrotnie stanowią one jedyną możliwość leczenia chorego, a nierzadko pomagają zniwelować lub całkowicie wyleczyć niektóre schorzenia. Obecność pacjentów w takim badaniach to szybsza dostępność innowacyjnego leczenia na rynku.
To było historyczne wydarzenie

ago

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Jadwiga Emilewicz - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju poinformowała o przejściu polskiego, innowacyjnego leku na astmę i inne choroby płuc do fazy badań klinicznych. To trzeci raz w historii Polski!
Leki na receptę dostarczy Ci taksówkarz

ago

iTaxi ogłosiło nową usługę - zakup i dostarczenie leków na receptę pod same drzwi. Ogłoszenie usługi zbiegło się z dyskusjami nad sprzedażą wysyłkową leków rX do osób niepełnosprawnych.
Kto dostarczy lek dla 800 tysięcy chorych na nadciśnienie? GIF wstrzymuje obrót 40 lekami kilkunastu firm

ago

Brak dostępności do wstrzymanych leków zawierających Valsartan to problem dla pacjentów, a co za tym idzie także dla farmaceutów. Jednak lek nie zniknął z rynku całkowicie. Jedną z niewielu firm, w której produkowany valsartan jest bezpieczny (pochodzi spoza Chin) jest Synoptis Pharma. Substancja czynna wykorzystywana przez tę firmą produkowana jest u producenta posiadającego pełny proces produkcyjny - w tym produkcję API. Producent ten przeszedł już wiele audytów GMP w tym z EU.