Senatorowie zdecydowali - zapisy dotyczące "AdA" zostają

Senatorowie zdecydowali - zapisy dotyczące "AdA" zostają

Nowelizację prawa farmaceutycznego niedawno przyjął Sejm, a Senat nie wniósł do niej ani jednej poprawki. W piątek nowelizację poparło 47 senatorów, 32 było przeciw, a czworo wstrzymało się od głosu. Teraz dokument trafia do podpisu Prezydenta RP.

Po złożeniu pod nowelizacją podpisu przez Prezydenta, zaczną obowiązywać poważne zmiany:
- zezwolenie na prowadzenie placówki będą mogli uzyskać tylko farmaceuci lub spółki osobowe, których jedyną działalnością jest prowadzenie aptek i w których wspólnikami są wyłącznie aptekarze; farmaceuta będzie mógł posiadać maksymalnie cztery apteki ogólnodostępne;

- zezwolenie będzie mogło zostać wydane, gdy liczba mieszkańców w danej gminie, w przeliczeniu na jedna aptekę ogólnodostępną, wynosić będzie co najmniej 3000 osób;
- odległość planowanej lokalizacji apteki do najbliższej funkcjonującej placówki wyniesie co najmniej 500 metrów.
To kryterium nie będzie jednak obowiązywać, jeśli farmaceuta otworzy nową aptekę w odległości 1 km od obecnie istniejącej.

Ustawa zakłada przeniesienie na farmaceutów odpowiedzialności za prowadzenie nowych aptek. – Placówki  funkcjonujące obecnie, a więc ponad 14,7 tys., będą dalej istnieć.  Wielość podmiotów na rynku oznacza zachowanie zasad konkurencyjności, a  więc utrzymanie korzystnych cen leków dla pacjentów.

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

Komunikat NIA kliknij tutaj.
Powiązane artykuły
Nie chcą go, bo głosował za Apteką dla Aptekarza

Platforma Obywatelska nie poparła kandydatury Adama Abramowicza na Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, gdyż ten opowiadał się za projektami takimi jak Apteka dla Aptekarza.
DIA nadała swojemu szefowi tytuł honorowego prezesa. NRA jest zaskoczona.

Podczas XXX Okręgowego Zjazdu Aptekarzy Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej  we Wrocławiu, delegaci przyjęli uchwałę w sprawie ustanowienia tytułu  „Honorowego Prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej we Wrocławiu" i przyznali go swojemu szefowi - mgr farm. Pawłowi Łukasińskiemu. 
Właścicielka apteki Galenica wydała zaskakujące oświadczenie

Od kilku dni w mediach wybrzmiewa historia Pani Elżbiety Taterczyńskiej, właścicielki Apteki Galenica, która musiała zamknąć swój biznes ze względu na koniec umowy najmu lokalu. Wszystko tuż po wejściu w życie tzw. małej nowelizacji prawa farmaceutycznego, której obostrzenia geograficzno-demograficzne ograniczają możliwości otwarcia nowej apteki. Przeciwnicy "Apteki dla Aptekarza" wykorzystali tę sytuację do kampanii skierowanej w zmiany w ustawie.
Tomków: Tak, to jest ograniczenie swobody działalności aptekarzy

W wywiadzie dla Rzeczpospolitej > #RZECZoPRAWIE Marek Tomków odpowiada na zarzuty stawiane przez przeciwników nowelizacji ustawy Prawo Farmaceutyczne.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.