Chwila nieuwagi, która może doprowadzić do śmierci

Chwila nieuwagi, która może doprowadzić do śmierci

Polacy są niechlubnymi rekordzistami Europy: połykają rocznie ponad 2 miliardy tabletek paracetamolu, ibuprofenu i podobnie działających specyfików. Alarmujące jest to, że ponad 90 procent z nich kupowanych jest bez jakiejkolwiek konsultacji z lekarzem. Przy tym niestety, przedawkowanie popularnego paracetamolu jest najczęstszą na świecie przyczyną ostrej niewydolności wątroby.

Wydajemy rocznie ponad 12 miliardów złotych na leki bez recepty. Mają one  jedną cechę wspólną: zazwyczaj nie są niebezpieczne, o ile zażywa się  je prawidłowo. Niestety, większość pacjentów robi to bez jakiejkolwiek konsultacji z lekarzem lub farmaceutą oraz nawet bez zapoznania się z treścią ulotki. Skutkuje to często przyjmowaniem środków w zbyt dużych dawkach lub łączenie ich w sposób prowadzący do szkodliwych dla organizmu interakcji.

Na liście bezrefleksyjnie przyjmowanych substancji dostępnych bez recepty są między innymi ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, paracetamol, omeprazol/pantoprazol, dimenhydrynat, Loperamid, benzodiazepiny. Portal interia.pl opublikował ją wraz z kluczowymi informacjami, jakie należy wziąć pod uwagę przyjmując którykolwiek z nich.
Źródło: interia.pl kliknij tutaj.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.