Ochrona przed wzrostem cen leków

Ochrona przed wzrostem cen leków

Sejm przyjął poselski projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, a w mediach momentalnie zawrzało. Część publikowanych artykułów wskazuje, że "AdA" wiąże się bezpośrednio z podwyżką cen leków dla pacjentów. Ministerstwo Zdrowia oficjalnie odpowiedziało na te zarzuty.

Nowelizacja dotyczy tylko nowych aptek. Projekt nie zmienia aktualnej  sytuacji rynkowej w tym sektorze. W związku z tym nie przewidujemy  istotnego ruchu cenowego leków. Podobne uregulowania dotyczą już 70%  aptek w Europie. Tam nie odnotowano znaczących zmian cen leków.

Rozwiązania zaproponowane w ustawie – wbrew opiniom krytyków – są  korzystne dla pacjentów. Obecnie sieci aptek sztucznie obniżają ceny  leków nierefundowanych (w tym leków bez recepty) i sprzedają je po  cenach dumpingowych.

Takie działanie jest tylko pozornie korzystne dla pacjentów. Przez  jakiś czas mogą kupić leki taniej, jednak w dłuższej perspektywie  doprowadzi to do upadku aptek indywidualnych na danym terenie. Wówczas  apteki sieciowe, które uzyskały dominującą pozycję, mogą podnieść ceny  leków nierefundowanych (również tych bez recepty) znacznie powyżej  poprzednich cen i cen w aptekach indywidualnych.

Nowe przepisy mają ochronić pacjentów przed niekontrolowanym wzrostem cen leków w przyszłości.

Źródło: mz.gov.pl - kliknij tutaj.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.