Tabletki antykoncepcyjne chronią przed nowotworami

Tabletki antykoncepcyjne chronią przed nowotworami

Naukowcy z Uniwersytetu Aberdeen na łamach American Journal of Obstetrics and Gynaecology ogłosili rezultaty najdłużej trwającego na świecie badania, dotyczącego skutków zażywania pigułek zapobiegających zachodzeniu w ciążę.

Według naukowców doustna antykoncepcja ogranicza ryzyko zachorowania na:
- raka jelita grubego (o 19%),
- raka trzonu macicy (o 34%),
- raka jajnika (o 33 %).

Wyniki najdłużej prowadzonego w historii badania dotyczącego skutków przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych dają nam silne dowody na to, że kobiety, które je stosują, mają spore szanse na ochronę przed niektórymi typami nowotworów.

dr Lisa Iversen - kierująca projektem badawczym 

Pozytywny wpływ tabletek antykoncepcyjnych u kobiet stosujących je w  okresie rozrodczym utrzymuje się nawet przez 3 dekady po odstawieniu  pigułek. Przez 30 lat od zaprzestania przyjmowania tego typu środków  zapobiegających ciąży panie mogą być mniej narażone na rozwój tych 3  typów nowotworów niż kobiety, które ich w ogóle nie stosują. Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych nie zwiększa też ryzyka zachorowania na inne nowotwory, choć kobiety,  które zabezpieczają się farmakologicznie przed zajściem w ciążę, są w  takim samym stopniu narażone na choroby onkologiczne, jak panie, które  nie stosują takich pigułek.

Co z rakiem piersi?

Rozpoczęte w 1968 roku długofalowe badania potwierdziły, że rzeczywiście można zaobserwować niewielki wzrost ryzyka raka piersi wśród kobiet, które wcześnie rozpoczną stosowanie tabletek  antykoncepcyjnych (ok. 4 proc.), ale efekt ten całkowicie znika w ciągu 5  lat od odstawienia pigułek. Czy warto zatem rezygnować z pigułek w  obawie przed rozwojem tego typu nowotworu?
Źródło: zdrowie.radiozet.pl
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.