Koniec zabawy w kotka i myszkę
Koniec zabawy w kotka i myszkę

Koniec zabawy w kotka i myszkę

Przedwczoraj zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand podpisał pismo, które zostało wysłane do wszystkich prokuratur regionalnych w kraju. Jego treść może zmienić oblicze walki z odwróconym łańcuchem dystrybucji.

Robert Hernand wskazuje  w swoim piśmie, że śledczy muszą się zaangażować w zwalczanie procederu  odwróconego łańcucha dystrybucji. I to nie tylko w ramach  przysługujących im uprawnień wynikających z przepisów procedury karnej,  lecz także w sferze administracyjnej.
Od lat walka z nielegalnym wywozem leków leży po stronie inspektorów farmaceutycznych. Szkopuł w tym, że inspektorzy bezradnie rozkładają ręce wskazując, że to wojna ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, a na taką walkę nie mają środków.

Przepis art. 103 ust. 1 pkt 2 prawa farmaceutycznego przewiduje obligatoryjne cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, jeżeli apteka naruszyła art. 86a prawa farmaceutycznego, który wprowadza zakaz odwróconego łańcucha dystrybucji, czyli zakaz zbywania produktów leczniczych przez aptekę ogólnodostępną lub punkt apteczny hurtowni farmaceutycznej, innej aptece ogólnodostępnej lub innemu punktowi aptecznemu. Postępowania takie może zainicjować lub zgłosić w nich udział prokurator na zasadach ogólnych, w oparciu o przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.

Zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand

Rzecz w tym, że dotychczas śledczy z tej możliwości nie korzystali, przez co walka z wywozem była dość nieudolna. Najczęściej naprzeciwko siebie stawali inspektorzy farmaceutyczni (z wykształcenia farmaceuci), wspierani przez prawników zatrudnionych przez wojewodów, oraz tabuny świetnie wyszkolonych prawników reprezentujących podmioty wywożące leki. Wiele postępowań ciągnęło się miesiącami, a w tym czasie leki nadal były nielegalnie transportowane za granicę. Sądy niekiedy przyznawały rację przedsiębiorcom, podkreślając przy tym, że co prawda do nielegalnego wywozu najprawdopodobniej doszło, ale kwestie proceduralne uniemożliwiają nałożenie sankcji administracyjnych - wskazuje gazetaprawna.pl.

Teraz ma się to zmienić. Jaki efekt jest możliwy? Jak bardzo w walkę z nielegalnym wywozem leków prokuratorzy rzeczywiście się zaangażują? To pokaże czas.
Źródło: gazetaprawna.pl - kliknij tutaj, aby przeczytać więcej.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.