Wzrost mimo legislacyjnego zawieszenia

Wzrost mimo legislacyjnego zawieszenia

Opublikowany

Oczekiwanie na zmiany w ustawie Prawo farmaceutyczne, dyskusja na temat pozaaptecznego obrotu lekami, a także intensywna walka o pacjenta nie zmieniają faktu, że rynek apteczny rośnie w siłę. Jak wyglądała sprzedaż w aptekach w minionym roku?

W minionym roku polskie apteki sprzedały produkty na kwotę 31,2 mld zł! Dynamika sprzedaży w segmencie aptecznym wyniosła w 2016 r.  3,5 proc. W głównej mierze jest to zasługa sprzedaży nierefundowanych preparatów na  receptę oraz tzw. sprzedaży odręcznej obejmującej leki OTC oraz  suplementy diety. Istotną rolę odgrywała także przyjęta w 2012 r. ustawa refundacyjna, która zdaniem ekspertów firmy  QuintilesIMS nadal odciska piętno w segmencie leków refundowanych. W  2016 r. na liście preparatów sprzedawanych przez apteki zajmowały one  drugą pozycję, z 39-procentowym udziałem w strukturze sprzedaży, zaraz  po produktach dostępnych bez recepty (41,2 proc.). 

OTC napędzają sprzedaż

Za wzrost wartości rynku aptecznego w głównej mierze odpowiadały leki  OTC, których sprzedaż osiągnęła 12,9 mln zł i była o 635 mln zł wyższa  niż rok wcześniej. O wyniku tym zdecydował m.in. sezon infekcji oraz  zmiana kategorii dostępności takich molekuł, jak m.in. sildenafil oraz  levodropropizine, których sprzedaż przyniosła blisko 50 mln zł  przychodu.

Polacy coraz częściej kupują przez internet

W minionym roku sprzedaż w  kanale internetowym osiągnęła wartość 339,9 mln zł i była wyższa o  99,9 mln zł niż rok wcześniej. O tym, że Polacy pokochali zakupy w  e-aptekach świadczy 41-procentowa dynamika sprzedaży w porównaniu z  rokiem 2015.
Źródło: Puls Biznesu - kliknij tutaj.

Udostępnij