Wysokie kary za przeterminowane kosmetyki
Wysokie kary za przeterminowane kosmetyki
Kopiuj tekst

Wysokie kary za przeterminowane kosmetyki

Ministerstwo zdrowia szykuje regulacje, których celem jest wzmocnienie kontroli jakości i bezpieczeństwa kosmetyków. Oznacza to, że nie tylko producenci i importerzy, ale także sprzedawcy, hurtownicy i dystrybutorzy kosmetyków będą mieli obowiązek zbierania i raportowania przypadków niepożądanych działań wyrobów kosmetycznych. To bardziej restrykcyjne wymogi informacyjne i ścisła kontrola obwarowana karami administracyjnymi nawet do 100 tys. zł.

Proponowane regulacje w praktyce oznaczają, że gdy klient wróci z reklamacją, że krem go uczula to sprzedający będzie miał obowiązek ten fakt odnotować w centralnym systemie, który planuje uruchomić ministerstwo zdrowia (byłby on administrowany przez GIS).

Czeka sporo obowiązków

Sprzedawca będzie musiał tez dopilnować, by wprowadzać kosmetyki, które spełniają wymogi. By wszelkie kosmetyki miały opis w języku polskim, umieszczone na etykietach, metkach, przywieszkach, a w przypadku towarów sprzedawanych luzem - na opakowaniach zbiorczych towarów. Powinny one zawierać nazwę handlową produktu, skład, termin przydatności do uzycia, ostrzeżenie o ewentualnych skutkach niepożądanych, nazwę producenta, numer serii itp. oznaczenia. Informacje zawarte na etykietach nie mogą wprowadzać klienta w błąd ani sugerować właściwości, których produkt nie posiada.

Jeżeli GIS odnotuje, że dany przypadek wystąpienia wysypki nie jest jednostkowy i nie wynika z indywidualnej reakcji organizmu, bo podobne zastrzeżenia wobec konkretnego produktu zgłosiło juz kilkadziesiąt osób w całej Polsce, to jest to cenna informacja. Również dla producentów, którzy mogą - już nawet z czystej ostrożności - umieścić informacje o częstotliwości występowania danych skutków ubocznych.

Marek Tomków - wiceprezes Naczelnej rady Aptekarskiej

Źródło: gazetaprawna.pl - kliknij tutaj, aby przeczytać więcej.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.