Poselski projekt Prawa farmaceutycznego skierowany do dalszych prac
Poselski projekt Prawa farmaceutycznego skierowany do dalszych prac
Kopiuj tekst

Poselski projekt Prawa farmaceutycznego skierowany do dalszych prac

Sejmowa debata na temat poselskiego projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego zakończyła się głosowaniem podczas którego Posłowie odrzucili sprawozdanie Nadzwyczajnej Komisji ds. Deregulacji rekomendujące odrzucenie projektu. Tym samym projekt został skierowany do dalszych prac legislacyjnych w tej Komisji.

9  marca br. w Sejmie RP odbyła się dyskusja nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne (druki nr 1126 i 1222). Wieczorem odbyło się głosowanie nad wnioskiem komisji o odrzucenie  nowelizacji ustawy. W drodze głosowania Izba zdecydowała o ponownym skierowaniu projektu do Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji.
Za głosowało 174 posłów.
Przeciw - 242.
Wstrzymało  się od głosu 10.
Nie głosowało - 34.

Z wyniku głosowania zadowoleni są między innymi przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej:

Znacząca  przewaga zwolenników tej regulacji jest dowodem na to, jak  wielu  posłów  –  niezależnie od reprezentowanej opcji politycznej –  rozumie i  dostrzega problemy, z jakimi zmagają się polskie apteki. W  imieniu  całej społeczności farmaceutów, służących na co dzień milionom  polskich  pacjentów serdecznie dziękujemy parlamentarzystom za to  poparcie.  Liczymy, że zostanie ono utrzymane w toku dalszych prac  legislacyjnych.

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

W końcu stycznia komisja ds. deregulacji odrzuciła projekt nowelizacji, na  wniosek posła Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Michała Cieślaka. Poseł  Cieślak w czwartek wskazywał, że w ocenie komisji projekt wzbudza  wiele  kontrowersji w szerokim zakresie, głównie w obszarze wpływu  regulacji  na rynek hurtowy i detaliczny leków.

Projekt w przedstawionym kształcie może być antykonkurencyjny i wpłynąć  na istotny wzrost cen leków. Projektowane przepisy zmierzają  do rozdrobnienia rynku, co zmniejsza swobodę konkurencji.

Michał Cieślak, poseł PiS

Poseł Tomasz Latos, który w imieniu klubu PiS zgłosił wniosek  o ponowne przesłanie projektu do komisji, argumentował, że intencją  zmian jest właśnie zachowanie konkurencji na rynku.

Niech sobie funkcjonują te apteki sieciowe, które w tej chwili są  na rynku, ale niech mogą również funkcjonować te apteki indywidualne,  które są w tej chwili, bo to warunkuje pewne zróżnicowanie, jak również  pewną konkurencję, zdrową konkurencję. Jeżeli rynek zostanie zdominowany  przez dwa, trzy podmioty czy nawet kilka podmiotów, to już nie będzie,  szanowni państwo, konkurencji. Dopiero wtedy będzie dyktat monopolistów.

O dalszych losach projektu będziemy informowali na bieżąco.
Czytaj więcej:
nia.org.pl - kliknij tutaj.
​wprost.pl - kliknij tutaj.  

Link do retransmisji z debaty: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje_arch.xsp#E2A78A6467E77214C12580DC004FD3D4
(od 16:02 do 17:00)

Powiązane artykuły
Gorąca dyskusja Komisji Zdrowia. Arłukowicz: Gdybym był ministrem zdrowia wylecielibyście z ta ustawą z roboty

Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Zdrowia posłowie przegłosowali kolejną poprawkę, która miała rozwiać wcześniejsze wątpliwości dotyczące wprowadzanych zmian w wysyłkowej sprzedaży leków.
Tomasz Latos zamyka apteki niezależne w Polsce

Decyzja nagła, bez konsultacji, bez planu. Posłowie podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia przegłosowali poprawkę do Prawa farmaceutycznego zgłoszoną przez Tomasza Latosa - możliwość sprzedaży wysyłkowej leków na receptę osobom niepełnosprawnym ORAZ wysyłkę leków OTC do wszystkich pacjentów.
Właścicielka apteki Galenica wydała zaskakujące oświadczenie

Od kilku dni w mediach wybrzmiewa historia Pani Elżbiety Taterczyńskiej, właścicielki Apteki Galenica, która musiała zamknąć swój biznes ze względu na koniec umowy najmu lokalu. Wszystko tuż po wejściu w życie tzw. małej nowelizacji prawa farmaceutycznego, której obostrzenia geograficzno-demograficzne ograniczają możliwości otwarcia nowej apteki. Przeciwnicy "Apteki dla Aptekarza" wykorzystali tę sytuację do kampanii skierowanej w zmiany w ustawie.
M. Wiśniewski: "To nie jest czas na odpoczynek, tylko zbrojenie".

Marcin Wiśniewski, założyciel Ruchu Aptekarzy Polskich, opowiada o swojej walce o zmiany w prawie farmaceutycznym i o tym co jego zdaniem jest obecnie dla farmaceutów wyzwaniem.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.