Ostatnia szansa na porządek
Ostatnia szansa na porządek
Kopiuj tekst

Ostatnia szansa na porządek

Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne przygotowało swoje stanowisko w sprawie proponowanych zmian ustawy Prawo farmaceutyczne. Zgodnie z nim, nowelizacja to ostatnia szansa na uporządkowanie zasad funkcjonowania rynku.

Stanowisko PTF powstało pod przewodnictwem dr hab. Agnieszki Zimmermann. Pod koniec lutego skierowano je do Ministra Zdrowia - Konstantego Radziwiłła. PTF popiera w nim propozycję zapisów dot. prowadzenia apteki przez farmaceutę.

W obecnym kształcie zapisów ustawowych aptekę może prowadzić każdy podmiot gospodarczy, niezwiązany etyką i deontologią zawodową. Świadczy to o liberalnym traktowaniu apteki jako miejsca osiągania zysku w sensie gospodarczym, nie społecznym. Zmiana podejścia ustawodawcy do apteki - czyli odejście od polityki liberalnej jest w naszym przekonaniu w pełni uzasadnione dobrem polskiego pacjenta.

W naszej ocenie jest to ostatnia szansa na uporządkowanie zasad funkcjonowania rynku, w taki sposób, aby Państwo Polskie i Rząd RP miał realny i rzeczywisty wpływ na tą część polityki zdrowotnej państwa, która wiąże się z lekami.

Bez  obiektywnej wiedzy zaangażowanych, niezależnych farmaceutów w  wieloletniej perspektywie czeka nas utrata wpływu na sprawowanie  wewnętrznej polityki lekowej. To obecna decyzja Rządu Polskiego sprawi w  jakich realiach będziemy funkcjonować, niezależnej gospodarki lekowej,  czy uzależnionej od spółek prawa handlowego korporacyjnej rzeczywistości  rajów podatkowych i rosnących zysków oczekiwanych przez ich Zarządy.

Pełna treść stanowiska PTF znajdziesz tutaj - kliknij. 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.