Joanna Senyszyn i Jan Szopiński, posłowie Lewicy złożyli kolejne interpelacje w sprawie aptecznych dyżurów. Dotyczą one podobnej kwestii: możliwości egzekwowania obowiązku pełnienia dyżurów przez samorządy powiatowe.
"Podstawowym problemem samorządów jest brak przepisów umożliwiających wyegzekwowanie obowiązku dyżurów u właścicieli aptek. Stały dostęp do leków powinien być zapewniony zawsze, a już szczególnie w okresie pandemii. Zamknięte apteki stanowią niewątpliwie zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków" - pisze Senyszyn w interpelacji.
- Czy ministerstwu znane są utrudnienia w dostępie do leków w powiecie kartuskim i/lub w innych powiatach?
- Czy ministerstwo podjęło działania w celu zapewnienia mieszkańcom mniejszych ośrodków stałego dostępu do leków i usług farmaceutycznych? Jeśli tak, to jakie?
- Jakie rozwiązania prawne zaproponuje ministerstwo w celu zapewnienia samorządom możliwości wyegzekwowania obowiązku świadczenia aptecznych dyżurów nocnych i świątecznych?

REKLAMA
"W ostatnim czasie sztandarowym argumentem, a w ocenie Ministra Zdrowia – pretekstem, dla nierealizowania omawianych dyżurów ma być obecna sytuacja epidemiczna, pomimo że żadne dane nie wskazują, aby działalność apteki, w tym akurat w porach nocnych czy w święta, w jakikolwiek sposób zwiększało ryzyko transmisji wirusa w aptekach" - czytamy w dalszej części odpowiedzi na interpelację.
"Kluczowym problemem było i jest nadal to, że niektórzy przedsiębiorcy prowadzący apteki ogólnodostępne odmawiają władzom powiatów prowadzenia działalności w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy, przez co uniemożliwiają mieszkańcom powiatu korzystanie w tym czasie z usług aptekarskich. Przedsiębiorcy twierdzą, że praca w godzinach nocnych i w dni wolne jest dla nich nieopłacalna, oraz że polskie prawo nie nakłada na nich takich obowiązków" - pisze Szopiński.
- Kiedy rząd wprowadzi rozwiązania prawne umożliwiające powiatom rzeczywiste zapewnienie mieszkańcom powiatów usług aptekarskich w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy? Jakie rozwiązania prawne są planowane? Czy te rozwiązania pozwolą starostom na wyegzekwowanie obowiązku pełnienia dyżurów wobec przedsiębiorców uchylających się od tych obowiązków?
- Czy rząd przewiduje refundacje kosztów dyżurów w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy dla przedsiębiorców prowadzących apteki ogólnodostępne?
POLECAMY

Kto zapłaci za nocne dyżury aptek? Ministerstwo Zdrowia ma rozwiązanie
Do północy NFZ, a po północy samorządy - taki model finansowania dyżurów w aptekach bierze pod uwagę resort zdrowia. Wychodzi to naprzeciw postulatom środowiska aptekarskiego, które "Magazyn Aptekarski" przekazał ministerstwu w maju.
Czytaj więcej