Lekolepki zwiększyły obroty aptek z pilotażu

Lekolepki zwiększyły obroty aptek z pilotażu

Opublikowany

Lekolepki - proste naklejki na opakowania z lekami, które mają informować pacjentów o kluczowych kwestiach związanych z ich zażywaniem np. o porze i liczbie przyjmowanych tabletek czy interakcjach z alkoholem. Rozwiązanie, które może znacznie podnieść świadomość pacjentów, a tym samym i skuteczność terapii. Choć proste w swym pomyśle okazuje się wyzwaniem w realizacji. Pomysłodawca - Piotr Merks nie poddaje się i walczy o wdrożenie. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Piotr Merks wymyślił i opatentował lekolepki - system prostych  piktogramów, które farmaceuci mogliby naklejać na pudełka z lekami.  Motorem napędowym pomysłu jest rzeczywista chęć  niesienia pomocy  pacjentowi. Wiara w potrzebę realizacji opieki  farmaceutycznej w  aptekach i wykorzystanie wiedzy farmaceutów.
Warto wspomnieć, że dbałość o pacjenta wykazywana właśnie poprzez lekolepki przyniosła dwóm pilotażowym aptekom wzrost zysków.

W farmacji jest wiele sposobów na zarobienie pieniędzy, ale nie tylko to jest ważne. Ja nigdy raczej w życiu nie miałem problemów finansowych, bo zawsze dość intensywnie pracowałem. Mierzi mnie, gdy istotą rozmów są jedynie zyski. Aptekarz to nie tylko zawód, ale też pewna społeczna misja. Chciałbym przede wszystkim pozostawić po sobie jakiś pozytywny ślad na tej planecie. A jeśli pasja przełoży się kiedyś również na pieniądze, to OK.

Piotr Merks, doktorant UMK, Prezes firmy Piktorex. Ekspert w zakresie dyrektywy fałszywkowej i opieki farmaceutycznej z ponad 16-letnim doświadczeniem w branży.


Projekt zyskał uznanie, otrzymał nawet niewielki grant, na jego rozwój Merks dorzucał też pieniądze z własnej kieszeni. Jednak lekolepki wymagały interdyscyplinarnych badań i wsparcia informatycznego.
Pomysł wydaje się prosty, ale z czasem liczba wyzwań z jakimi trzeba się zmierzyć okazała się naprawdę spora i zaczęła rosnąć. Piktogramy musiałyby być czytelne dla różnych grup wiekowych i ludzi z różnym wykształceniem, a więc oprócz grafików, trzeba było zatrudnić również psychologów, informatyków, a nawet etnologów.
Przykłądowe lekolepki<br>

Przykłądowe lekolepki

To jest skomplikowany proces, bo zależy nam na tym, żeby lekolepki stały się standardem nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Bo z podobnymi problemami stykają się również pacjenci w innych krajach, również tych znacznie zamożniejszych.

profesor Miłosz Jaguszewski, uznany polski kardiolog

Na razie przetestowaliśmy lekolepki w dwóch aptekach. W obu ich wprowadzenie zwiększyło obroty. Ludzie chcą być lepiej informowani. Poza tym - powtórzę - w tym zawodzie chodzi również o coś więcej niż tylko zarabianie pieniędzy i nie wolno nam o tym zapominać.

Piotr Merks

Walka o wdrożenie lekolepek trwa. Właśnie zostały zostały one nominowane w plebiscycie „Soczewki Focusa 2016”  w kategorii „innowacje medyczne”. Plebiscyt organizowany jest od kilku  lat, wybierając najciekawsze naszym zdaniem polskie odkrycia i  wynalazki, a następnie prosząc internautów o opinię podczas głosowania.  Zwycięstwo w plebiscycie ma charakter prestiżowy.
Źródło: Gazeta Pomorska

Zagłosuj na lekolepki w Plebiscycie kliknij tutaj. 
Strona internetowa lekolepek kliknij tutaj 
Link do profilu facebookowego Piktorex - kliknij tutaj. 

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Ufają nam i co dalej?

temu

W rankingu zawodów zaufania publicznego w Polsce jesteśmy na podium, mamy brąz po pielęgniarkach i strażakach. Wyprzedzamy duchownych, policjantów i przedszkolanki. Za nami żołnierze i lekarze. Pod koniec listy sędziowie.
Farmaceuta zrobi szczepionkę?

temu

Ministerstwo Zdrowia zastanawia się nad wprowadzeniem refundacji szczepionki przeciwko grypie dla osób starszych. Dziś z takiej możliwości mogą skorzystać starsi w województwach, w których samorządy wykazały taką inicjatywę.
Opieka farmaceutyczna w Hiszpanii

temu

Praca farmaceuty w Hiszpanii to zdecydowanie inna organizacja pracy, większa odpowiedzialność i możliwość pomocy pacjentowi. Można śmiało powiedzieć, że w Hiszpanii istnieje opieka farmaceutyczna z prawdziwego zdarzenia.
Co wiemy o autyzmie? Jaką farmakoterapię stosuje się u chorych?

temu

Autyzm jest chorobą o podłożu neurologicznym rozpoznawaną najczęściej u niemowląt oraz małych dzieci. Najczęstszymi objawami autyzmu są m.in: opóźnienie mowy i funkcji językowych, zaburzenia behawioralne, problemy ze skupieniem się na danej czynności, trudności z zasypianiem, a także zaburzenia odżywiania. Liczne są przypadki wycofania komunikacyjno--werbalnego, braku kontaktu wzrokowego, zaburzenia relacji społecznych, zachowania nieadekwatnego do zaistniałej sytuacji (śmiech, smutek, refleksja itp.).
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.