Młodzi popierają nowelizację - list otwarty do posłów RP
Młodzi popierają nowelizację - list otwarty do posłów RP<br>
Kopiuj tekst

Młodzi popierają nowelizację - list otwarty do posłów RP

Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji wystosowało list otwarty do posłów RP. Obala w nim krążące opinie, jakoby przyszli farmaceuci byli przeciwko nowelizacji ustawy prawo farmaceutyczne oraz proszą o nieodrzucanie poselskiego projektu zmian.

Obserwując przebieg procesu legislacyjnego poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne (druk sejmowy nr 1126) postanowiliśmy zwrócić się do Państwa z poniższym listem. Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji z niezrozumiałych dla nas przyczyn, na kilkuminutowym posiedzeniu w dniu 25 stycznia 2017 r., mimo pozytywnej opinii Sejmowej Komisji Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia zarekomendowała Wysokiemu Sejmowi odrzucenie projektu w całości. W świetle licznych medialnych wypowiedzi przedstawicieli grupy interesów skupionej wokół tzw. sieci aptecznych, mających na celu naruszenie dobrego imienia farmaceutów oraz podważenie ich intencji, zwracamy się do Państwa z apelem. Prosimy o nieodrzucanie projektu, który ma szansę na wyeliminowanie szeregu patologicznych zjawisk na polskim rynku aptek - wymienionych w uzasadnieniu do ww. projektu oraz utrzymanie status quo umożliwiającego przeprowadzenie „dużej nowelizacji” prawa farmaceutycznego zapowiadanej przez Ministerstwo Zdrowia.

Apteki ogólnodostępne są dla nas nie tylko przyszłym miejscem pracy, ale również szczególnie ważnym elementem opieki zdrowotnej, w którym chcemy się realizować zawodowo. O ich randze świadczą nie tylko zapisy prawa farmaceutycznego, czy konstytucyjne prawo do ochrony życia i zdrowia, ale przede wszystkim fakt, iż średnio dziennie odwiedza je 2 mln pacjentów. Chcielibyśmy, aby apteka była zawsze miejscem, w którym możemy w zgodzie z literą prawa, Kodeksem Etyki Aptekarza RP oraz własnym sumieniem wykorzystywać de lege artis całokształt wiedzy zdobytej podczas studiów. Tylko autonomiczna pozycja farmaceuty, pozbawiona jakichkolwiek nacisków, daje taką szansę i możliwość na optymalne zabezpieczenie interesu zdrowotnego i ekonomicznego pacjenta.

Nie zgadzamy się na zmuszanie aptekarzy do stosowania agresywnych technik sprzedażowych i konieczności narzucania pacjentom wysokomarżowych parafarmaceutyków o wątpliwej skuteczności. Takie podejście powoduje, że apteka traci społeczne zaufanie oraz cechy, jakie powinno przypisywać się placówce ochrony zdrowia. Zamiast skoncentrować się na zaspokajaniu potrzeb pacjentów, staje się wyłącznie miejscem do opróżniania ich portfeli. W związku z tym sądzimy, iż propozycje zmian zawarte w poselskim projekcie są pierwszym krokiem do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów i utrzymania jakości usług świadczonych w aptece.

Stanowczo sprzeciwiamy się wielokrotnie powtarzanej tezie, jakoby zapisy projektu ustawy miałyby uderzyć w młodych farmaceutów i utrudnić im znalezienie pracy. Grupa zawodowa aptekarzy jest jedną z najmniejszych wśród zawodów medycznych, co w porównaniu z obecną ilością aptek powoduje, że to pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników. Według aktualnych szacunków liczba magistrów farmacji przypadających na jedną aptekę wynosi 1,8. Oznacza to, że w naszym zawodzie praktycznie nie istnieje problem bezrobocia. Ponadto praca w aptece jest tylko jedną z możliwości wśród ścieżek rozwoju zawodowego farmaceutów, na którą zniechęceni stanem polskiego aptekarstwa coraz rzadziej się decydują.
Natomiast dane te stawiają pod znakiem zapytania zasadność dalszego, niekontrolowanego wzrostu liczby aptek.

Przeczytaj cały list kliknij tutaj.
Chcesz wyrazić swoje poparciekliknij tutaj.
Powiązane artykuły
Gorąca dyskusja Komisji Zdrowia. Arłukowicz: Gdybym był ministrem zdrowia wylecielibyście z ta ustawą z roboty

Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Zdrowia posłowie przegłosowali kolejną poprawkę, która miała rozwiać wcześniejsze wątpliwości dotyczące wprowadzanych zmian w wysyłkowej sprzedaży leków.
Tomasz Latos zamyka apteki niezależne w Polsce

Decyzja nagła, bez konsultacji, bez planu. Posłowie podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia przegłosowali poprawkę do Prawa farmaceutycznego zgłoszoną przez Tomasza Latosa - możliwość sprzedaży wysyłkowej leków na receptę osobom niepełnosprawnym ORAZ wysyłkę leków OTC do wszystkich pacjentów.
Właścicielka apteki Galenica wydała zaskakujące oświadczenie

Od kilku dni w mediach wybrzmiewa historia Pani Elżbiety Taterczyńskiej, właścicielki Apteki Galenica, która musiała zamknąć swój biznes ze względu na koniec umowy najmu lokalu. Wszystko tuż po wejściu w życie tzw. małej nowelizacji prawa farmaceutycznego, której obostrzenia geograficzno-demograficzne ograniczają możliwości otwarcia nowej apteki. Przeciwnicy "Apteki dla Aptekarza" wykorzystali tę sytuację do kampanii skierowanej w zmiany w ustawie.
M. Wiśniewski: "To nie jest czas na odpoczynek, tylko zbrojenie".

Marcin Wiśniewski, założyciel Ruchu Aptekarzy Polskich, opowiada o swojej walce o zmiany w prawie farmaceutycznym i o tym co jego zdaniem jest obecnie dla farmaceutów wyzwaniem.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.