Choć posłowie składają kolejne interpelacje w sprawie aptecznych dyżurów i dostają kolejne odpowiedzi na swoje pytania, niewiele zmieniło się w tej sprawie. - Niestety wybuch pandemii przerwał prace wtym zakresie - odpowiada wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
- dostęp do leków jest "istotnym aspektem z punktu widzenia dobra ludzkiego",
- "apteki zobowiązane są do świadczenia usług w niedziele, święta i dni wolne oraz w porze nocnej",
- dyżury nocne "wiążą się dla właścicieli aptek z kosztami wynagrodzenia pracownika",
- może je pełnić tylko magister farmacji, który następny dzień powinien mieć wolny od pracy,
- apteki podczas dyżurów mogą doliczać do ceny leków opłatę ryczałtową i nie jest ona wystarczająca na pokrycie kosztów, dlatego też zaprzestano pełnienia dyżurów, mimo obowiązującej ustawy,
- właściciele aptek nie mogą się ubiegać o dofinansowanie nocnych dyżurów od samorządów, które to określają godziny pracy i harmonogram dyżurów aptek ogólnodostępnych,
- rady powiatów nie są organami pełniącymi nadzór nad aptekami, nie mają możliwości koordynowania i interwencji w sprawie pełnienie przez nie dyżurów nocnych.
W jaki sposób władze powiatowe mają egzekwować od właścicieli obowiązek dyżurowania apteki? Czy ministerstwo rozważa doprecyzowanie przepisów, tak aby właściciele aptek ponosili konsekwencje niezrealizowania nałożonego na nich obowiązku dyżurowania? - zapytała posłanka w swojej interpelacji.
'Wprowadzenie stanu epidemii spowodowało ogromne obciążenie pracą aptek ogólnodostępnych i farmaceutów, którzy udzielają około dwóch milionów porad dziennie, a w ciągu jednego dnia apteki udzielają usług nawet 21 milionom pacjentów. Apteki i farmaceuci stanowią w obecnej sytuacji jedno z najważniejszych ogniw w walce z epidemią, ponieważ do nich w pierwszej kolejności zwracają się pacjenci z prośbą o poradę zdrowotną. Praca farmaceutów odciąża cały system opieki zdrowotnej, a w bardzo wielu przypadkach zastępuje podmioty lecznicze, które w bardzo istotnym zakresie ograniczyły lub w wielu przypadkach wstrzymały wykonywanie świadczeń zdrowotnych" - pisze poseł.
POLECAMY

Co dalej z dyżurami nocnymi? Na co czeka resort zdrowia?
Kolejna interpelacja poselska w sprawie dyżurów w aptekach i kolejna odpowiedź Ministerstwa Zdrowia, że pracuje nad rozwiązaniem problemu. - Trwają prace finalizujące zmiany prawa w przedmiotowym zakresie - wskazuje resort zdrowia.
Czytaj więcej

Bez przymusu. Dyżurować będą apteki "chętne i gotowe"
- Elementy przymusu wprowadzane byłyby wyłącznie w ostateczności - w sytuacji braku możliwości wyłonienia apteki dyżurującej spośród aptek, które dobrowolnie się zgłosiły - czytamy w odpowiedzi wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego na kolejną interpelację w sprawie a...
Czytaj więcej