Europarlament walczy o tańsze leki

Europarlament walczy o tańsze leki

Opublikowany

Europarlamentarzyści chcą ułatwić pacjentom dostęp do leków w rozsądnych cenach. W tym celu planują konkretne zmiany w prawie.

Europarlamentarna komisja ds. ochrony środowiska naturalnego, zdrowia publicznego i bezpiecznej żywości uznała, że należy te sytuację zmienić i we wtorek jej członkowie przegłosowali raport, który ma stać się podstawą do działania. Mają one wyrównać dostęp do leków w poszczególnych krajach UE poprzez osłabienie pozycji globalnych korporacji farmaceutycznych.

Działania mają przebiegać dwutorowo:
- modyfikacja systemu patentowego tak, aby nie dopuszczać do sytuacji, że na rynku przed b. długi czas utrzymują się tylko leki oryginalne, bez możliwości tworzenia tańszych i łatwiej dostepnych generyków;
- ponadnarodowy model negocjowania cen leków, gdzie państwa członkowskie uczestniczyłyby w rozmowach z koncernami farmaceutycznymi.

Na regulacje te musimy jednak jeszcze poczekać. Jak wskazuje Gazeta Prawna - raport komisji najpierw trafi na posiedzenie plenarne parlamentu. Następnie jeśli uzyska aprobatę, zostanie skierowany do Komisji Europejskiej. Realnie więc nowe przepisy mogą zostać uchwalone dopiero w 2018.

Czytaj więcej w dzisiejszym DGP.
Wersja elektroniczna - kliknij tutaj.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.