Nie będzie narodowych upraw leczniczej marihuany
Kopiuj tekst

Nie będzie narodowych upraw leczniczej marihuany

Możliwe będzie jedynie sprowadzanie suszu z innych krajów europejskich i sporządzanie leku recepturowego na jego podstawie, oczywiście na bazie wystawionej przez lekarza recepty. Obecnie nie ma mowy o refundacji.

Sejmowa podkomisja zajmująca się złożonym przez klub Kukiz'15 projektem nowelizacji dotyczącym medycznego wykorzystania marihuany rozpoczęła prace w październiku ubiegłego roku. W czwartek przewodniczący podkomisji Grzegorz Raczak wyjaśniał, że prace podkomisji się przedłużyły, ponieważ posłowie potrzebowali czasu na zapoznanie się z projektem i opiniami, aby następnie wypracować wspólne stanowisko.

Najważniejszym zgrzytem jest to, że bez upraw narodowych nie zabezpieczymy nigdy zdrowia i życia pacjenta, ponieważ to co chce w tej chwili PiS już istnieje - import docelowy. A raczej nie istnieje, bo import docelowy jest przybudówką, fasadą o której mówimy "przecież jest", rząd się powołuje na to, że coś stworzył.
Natomiast jest to martwy twór. Nie jesteśmy w stanie zapewnić leku pacjentom w takiej ilości w jakiej tego potrzebuje rynek.
PiS chce stworzyć projekt ustawy po poprawkach, który tak naprawdę będzie martwy.

poseł Piotr Liroy Marzec

Rodzice dzieci przewlekle chorych są oburzeni. Na znak protestu podczas obrad podkomisji wnieśli na salę małe, białe dziecięce trumny, które miały symbolizować fakt, iż co tydzień umiera jedno dziecko, które bardzo cierpi. A medyczna marihuana może im w tym cierpieniu pomóc. 

Na jakiej podstawie twierdzicie, że nie ma dowodów na to, że marihuana leczy, skoro my w ogóle nie mówimy o tym, że szukamy leku, tylko szukamy środka, który może ulżyć w przypadku chorób przewlekłych i nieuleczalnych. Dlaczego próbujecie zrobić z nas bandę kretynów, pozwalając na to, żeby społeczeństwo myślało, że jest nas tylko garstka ludzi i że jestesmy jakimiś emocjonalnymi oszołomami?

Ostatecznie sejmowa podkomisja przyjęła projekt dotyczący legalizacji leczniczej marihuany bez możliwości jej uprawiania w Polsce i bez refundacji. Teraz projekt trafi pod obrady sejmowej Komisji Zdrowia.
Zobacz materiał TVN24 - kliknij tutaj. 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.