Minął pierwszy miesiąc nowego roku, a z farmaceutycznych dyskusji nie znika temat rozporządzenia w sprawie recept. W styczniu gorączkowo omawialiśmy nowe zapisy dotyczące dawkowania - w szczególności przy lekach recepturowych, także uprawnienia dodatkowe. Czy coś się zmieniło? Co wymaga dalszych zmian?
- Jeżeli z dawkowania i przepisanej ilości wynikają dwie różne ilości, apteka wydaje najmniejszą ilość niezbędną pacjentowi do zapewnienia pełnej kuracji,
- Jeżeli na recepcie nie wskazano jednostek dawkowania, a podano jedynie wielkość liczbową, farmaceuta zgodnie z wiedzą może je określić (np. tabletka, kropla, doza wziewu, jednostka insuliny, ml dla mleka modyfikowanego lub płynu) lub jeżeli ma uzasadnione wątpliwości - uznać zapis za nieprawidłowy,
- Jeżeli na recepcie nie wskazano częstotliwości stosowania, farmaceuta przyjmuje, że wpisano „raz dziennie” lub jeżeli ma uzasadnione wątpliwości - uznaje zapis za nieprawidłowy,
- Jeżeli na recepcie nie wskazano ilości jednostek stosowanej terapii, farmaceuta przyjmuje, że wpisano „1” (np. 1 tabl, 1 kropla, 1 doza wziewu, 1 ampułkostrzykawka) lub jeżeli ma uzasadnione wątpliwości - uznaje zapis za nieprawidłowy.
- Pilna jest także potrzeba ujednolicenia przepisów dla leków recepturowych – leki do stosowania zewnętrznego na skórę powinny być sporządzane i wydawane do dwóch ryczałtów bez wymogu dawkowania (obecnie: musi być obecna co najmniej częstotliwość stosowania).
POLECAMY
![Rozporządzenie w sprawie recept do poprawki! [ANKIETA]](https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page/template_background/126737/5d956c9fc074dc7fcdcf947789927c72.jpg)
Rozporządzenie w sprawie recept do poprawki! [ANKIETA]
Jeśli jakieś przepisy budzą wątpliwości i nie są precyzyjne – należy je zmienić lub wyrzucić do kosza. Tak jest z nowym rozporządzeniem w sprawie recept. Dlatego też „Magazyn Aptekarski” rozpoczyna zbieranie propozycji zmian w rozporządzeniu.
Czytaj więcej
![Po co utrudniać życie lekarzom, aptekarzom i pacjentom? Cz. 2 [FELIETON]](https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page/template_background/127531/564ed298c250421c8a8307aea41cb145.jpg)
Po co utrudniać życie lekarzom, aptekarzom i pacjentom? Cz. 2 [FELIETON]
Poprawianie niewłaściwie wystawionych recept tak nam weszło w krew, że w większości nie zauważamy irracjonalności tych działań. Czasem nawet z pełnym zrozumieniem uzyskujemy poprawienie papierowej recepty. Częściej bywa wprost przeciwnie.
Czytaj więcej