Na naszą ankietę w sprawie zmian w nowym rozporządzeniu w sprawie recept odpowiedziało 164 aptekarzy (stan na 11.02, godz. 13). Wszyscy są za wprowadzeniem modyfikacji w tym dokumencie. Nasza akcja wciąż trwa - głosy zbieramy do 14 lutego. A tymczasem prezentujemy pierwsze odpowiedzi na ankietę.

- Usunięcie nowego fragmentu o doprecyzowaniu dawkowania.
- Usunięcie zapisu o konieczności umieszczenia informacji o dawkowaniu przy lekach robionych w najmniejszej ilości na ryczałt.
- Przeliczanie ilości wydawanych dawek w ogóle powinno być zniesione. Należy zakładać, że lekarz celowo wypisuje konkretną ilość opakowań.
- najlepiej zlikwidować dawkowanie w ogóle - ważne żeby pacjent wiedział ile leku ma zużyć i ile oraz kiedy lek zażywać,
- skończyć z matematyką na receptach i odciąganiem opakowań, gdy recepta jest na ponad rok stosowania lub pacjent nie wykupił nic w ciągu pierwszych 30 dni,
- jeśli nie da się usunąć dawkowania na receptach, to niech będzie można wydać pacjentowi leku na pełną kurację nawet jak leku miałoby pacjentowi zostać, a nie obcinać bo 2 tabletki pacjentowi zostanie niezużyte,
- jeśli brak informacji na recepcie o dawkowaniu lub wielkości opakowania, pozwolić farmaceucie decydować na podstawie wywiadu, ile opakowań i jak dużych dać, aby pacjentowi starczyło na pełną kurację, a nie sprawdzać nic w wykazach, ewentualnie można sprawdzić w wykazie najmniejsze opakowanie, jeśli chodzi o lek refundowany.
- Ilość wydanego leku powinna odpowiadać Ilości wskazanej w ordynacji lekarskiej i nie powinna być warunkowana dawkowaniem, dawkowanie powinno być tylko informacją dodatkową.
- Informacja o każdym uprawnieniu dodatkowym powinna być umieszczana tylko przez osobę wystawiającą receptę a prawidłowość wystawienia recepty pacjentowi z uprawnieniem dodatkowym powinna być walidowana przez program gabinetowy.
- W danym momencie powinien obowiązywać 1 wzór recepty (dla każdego rodzaju), a okres przejściowy umożliwiający zmianę tego wzoru nie powinien przekraczać 3-ech miesięcy.
- Rozporządzenie w sprawie recept powinno w na tyle jasny i prosty sposób określać zarówno sposób wystawienia, jak i realizacji recepty, by nie trzeba było post factum zamieszczać interpretacji przepisów w nim zawartych.
- Zmiana definicji dawkowania na : częstotliwość stosowania danej jednostki leku na dobę lub w innej jednostce czasu podanej przez osobę przepisującą lek.
- Dla leków do użytku zewnętrznego przy recepcie zawierającej powyżej dwóch opakowań wymagane podanie tylko częstotliwości stosowania (krople, maści, paski, plastry) z wyłączeniem leków zawierających w swoim składzie substancje psychotropowe lub z wykazu A.
- Możliwość realizacji recepty jeśli w dawkowaniu leku nie podano jednostki dawkowania (ml, g, j, kropla) wówczas osoba realizująca receptę przyjmuje , że jest to jednostka wynikająca z postaci leku.
- W przypadku braku podania na recepcie przez osobę ordynującą ilości opakowań przepisywanego leku wówczas przyjmujemy, że jest to ilość przypadająca na miesiąc kuracji zgodnie z podanym dawkowaniem lub gdy dawkowania nie uwzględniono z charakterystyką tego leku.
- Jeśli z podanego dawkowania i uwzględnienia trwałości leku po otwarciu wynika różna ilość leku, to lek ten wydajemy w ilości uwzględniającej trwałość po otwarciu opakowania.
- Za prawidłowo uzupełnione dane lub ich brak w polu świadczeniodawcy oraz świadczeniobiorcy odpowiada osoba wystawiająca receptę.
- Podniesienie ilości opakowań, które możemy wydać przy nieprecyzyjnym dawkowaniu z dwóch do np. czterech lub
- umożliwienie ustalenia dawkowania przez osobę realizującą receptę w porozumieniu z osobą wystawiającą i opisanie w adnotacjach lub
- zmianę definicji sposobu dawkowania. Kłopotliwa jest przede wszystkim składowa stosowania "w określonym czasie". Obecny zapis: "sposobie dawkowania, rozumie się przez to informację o liczbie jednostek dawkowania i częstotliwości ich stosowania w określonym czasie" powinno zostać zastąpione przez:
- wariant a) "sposobie dawkowania, rozumie się przez to informację o liczbie jednostek dawkowania i częstotliwości ich stosowania lub o częstotliwości stosowania"
- wariant b) "sposobie dawkowania, rozumie się przez to informację o liczbie jednostek dawkowania i częstotliwości ich stosowania, przy czym gdy nie jest to określone na recepcie, jednostkę dawkowania określa osoba wydająca na podstawie własnej wiedzy".
Zachęcamy do udziału w naszej ankiecie. Będzie aktywna do 14 lutego. Następnie propozycje zmian w rozporządzeniu w sprawie recept przekażemy Ministerstwu Zdrowia.
POLECAMY
![Rozporządzenie w sprawie recept do poprawki! [ANKIETA]](https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page/template_background/126737/5d956c9fc074dc7fcdcf947789927c72.jpg)
Rozporządzenie w sprawie recept do poprawki! [ANKIETA]
Jeśli jakieś przepisy budzą wątpliwości i nie są precyzyjne – należy je zmienić lub wyrzucić do kosza. Tak jest z nowym rozporządzeniem w sprawie recept. Dlatego też „Magazyn Aptekarski” rozpoczyna zbieranie propozycji zmian w rozporządzeniu.
Czytaj więcej
![Po co utrudniać życie lekarzom, aptekarzom i pacjentom? Cz. 2 [FELIETON]](https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page/template_background/127531/564ed298c250421c8a8307aea41cb145.jpg)
Po co utrudniać życie lekarzom, aptekarzom i pacjentom? Cz. 2 [FELIETON]
Poprawianie niewłaściwie wystawionych recept tak nam weszło w krew, że w większości nie zauważamy irracjonalności tych działań. Czasem nawet z pełnym zrozumieniem uzyskujemy poprawienie papierowej recepty. Częściej bywa wprost przeciwnie.
Czytaj więcej
![Burza w szklance wody – nowe rozporządzenie w sprawie recept [FELIETON]](https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page/template_background/124390/aad540354df50141c4b0247dcbd020ad.jpg)
Burza w szklance wody – nowe rozporządzenie w sprawie recept [FELIETON]
W 2020 roku uwagę przykuwało wiele zmian prawnych powiązanych ze światem aptecznym. Recepty pro auctore/pro familiae, zmieniona recepta farmaceutyczna, a przede wszystkim przełomowa ustawa o zawodzie farmaceuty. W prezencie świątecznym – datowane na 23 grudnia, Ministers...
Czytaj więcej