"Rezygnacja z kształcenia techników farmaceutycznych jest bezzasadna"
"Rezygnacja z kształcenia techników farmaceutycznych jest bezzasadna"
Kopiuj tekst

"Rezygnacja z kształcenia techników farmaceutycznych jest bezzasadna"

Tak uważa Konfederacja Lewiatan dodając, że decyzja ta może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo lekowe pacjentów i funkcjonowanie przemysłu farmaceutycznego.

Nie wolno zaprzestawać kształcenia w zawodzie, który cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony pracowników i jest na niego zapotrzebowanie. Jeżeli w toku dyskusji międzyresortowych nie uda się osiągnąć korzystnego dla przedsiębiorców rozwiązania wnosimy o przesunięcie terminu wygaszenia tego zawodu o co najmniej 5 lat, aby w tym czasie wprowadzić rozwiązania wychodzące naprzeciw oczekiwaniom wszystkich zainteresowanych stron.

dr Dobrawa Biadun, Konfederacja Lewiatan

Zdaniem Konfederacji Lewiatan likwidacja zawodu technika farmaceutycznego wpłynie na:
- ograniczenie dostępu do świadczonych usług farmaceutycznych - technicy mają prawo do samodzielnego wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych w placówkach obrotu pozaaptecznego;

- utrudnienie korzystania z produktów leczniczych (technicy farmaceutyczni mają prawo do samodzielnego prowadzenia punktów aptecznych, które lokalizowane są przede wszystkim na terenach wiejskich i w mniejszych miejscowościach);

- wzrost kosztów funkcjonowania aptek ogólnodostępnych, aptek szpitalnych i działów farmacji szpitalnej w związku z koniecznością zatrudnienia farmaceutów do czynności, które do tej pory wykonują technicy farmaceutyczni - technik farmaceutyczny jest nieocenionym wsparciem dla magistra farmacji.
Czytaj więcej - kliknij tutaj. 
Powiązane artykuły
Technicy przygotowują się do protestu

Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych RP na swoim profilu facebookowym wzywają wszystkich techników do akcji przedprotestacyjnej polegającej na wysyłaniu pism do Ministra Szumowskiego. 
Technicy oburzeni stanowiskiem MZ

20 czerwca przedstawiciele Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek spotkali się w Ministerstwie Zdrowia z Ministrem Markiem Tombarkiewiczem oraz Dyrektorami departamentów szkolnictwa oraz polityki lekowej. Jednym z głównych tematów dyskusji było dalsze kształcenie techników farmaceutycznych. Niestety - wszystko wskazuje na to, że plany Ministerstwa nie zbiegają się z oczekiwaniami środowiska techników.
"Apteka bez technika to kiepska polityka". Zakończył się protest techników farmaceutycznych

Dziś rano przed Ministerstwem Zdrowia strajkowało kilkudziesięciu techników farmaceutycznych. Ich celem jest zachowanie dotychczasowych uprawnień, możliwość prowadzenia apteki (rozszerzenie AdA) oraz dalszego kształcenia w zawodzie. Po rozmowie z wiceministrem Tombarkiewiczem resort wycofał się z części decyzji.
Protesty nie są rozwiązaniem

Na dziś - 10 maja technicy farmaceutyczni zaplanowali protest. Przebiegać on ma pod hasłem 3x NIE. Środowisko techników farmaceutycznych wyraża w ten sposób swój sprzeciw wobec "Apteki dla Aptekarza", wygaszenia kształcenia w zawodzie technik farmaceuta oraz ograniczenia uprawnień zawodowych techników.  NIA odniosła się do tej sytuacji w oficjalnym komunikacie.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.