Twoje dzieci nie potrzebują już dilera, aby się odurzyć
Kopiuj tekst

Twoje dzieci nie potrzebują już dilera, aby się odurzyć

Rodzice dorastających dzieci boją się coraz częściej, że ich dzieci biorą narkotyki i dopalacze. Jednak, aby osiągnąć efekt odurzenia, nie jest potrzebny już diler. Wystarczy stacja benzynowa lub osiedlowy sklep.

W sklepie bez problemu kupią alkohol oraz leki bez recepty, które przyjęte razem wywołują efekt odurzenia. Dodatkowo, w internecie można znaleźć niejedno forum dyskusyjne, na którym nastolatkowie wymieniają się spostrzeżeniami na temat skutków przyjmowania konkretnych leków oraz sposobów na to, aby ten efekt wzmocnić.

1/3 zatruć toksykologicznych w Polsce to  niemedyczne używanie leków OTC popijanych alkoholem. I dzisiaj to jest największe zagrożenie. Nie marihuana, nie kokaina, nie amfetamina. Tylko niemedyczne używanie leków powszechnie dostępnych w każdym markecie, na każdej stacji benzynowej. 

prof. Mariusz Jędrzejko, Socjolog, Centrum Profilaktyki Społecznej 

Obejrzyj cały materiał "Dzień dobry TVN" - kliknij tutaj.
Powiązane artykuły
5 lat więzienia za nieodpowiednie przechowywanie leków?

Nieodpowiednie przechowywanie leków w sklepach czy stacjach benzynowych to wciąż nierozwiązany problem. Od dawna mówią o tym farmaceuci, a nawet pacjenci, którzy intuicyjnie czują, że lek nie powinien jednak smażyć się na kioskowej szybie lub leżeć na półce obok alkoholu.
Zdesperowani ludzie są skłonni do takiego ryzyka

Ciężko chorzy ludzie, nierzadko niezwykle zdesperowani swoim stanem, często chwytają się każdej możliwości i kupują trudno dostępne w Polsce leki na czarnym rynku, poza aptekami. Niestety - środki te w najlepszym przypadku nie zadziałają, w najgorszym bardzo szkodzą. Rynek podrabianych leków i suplementów nadal kwitnie.
Marek Tomków: Ograniczenie rynku pozaaptecznego nie jest wymysłem farmaceutów

Marek Tomków odpowiada na artykuł „Ból głowy suwerena”, który pojawił się w tygodniku "Polityka": wbrew temu, co Pani sądzi, regulacje ograniczające obrót pozaapteczny nie są wymysłem samych farmaceutów. Projektowane zmiany w przepisach popiera również Naczelna Izba Lekarska reprezentująca ponad 100 tysięcy lekarzy. Pomysł już od kilku lat popierają również posłowie Platformy Obywatelskiej. Alarmujące są też wypowiedzi toksykologów o ilościach zatruć.
Różnice w sprzedaży leków w Europie

Przepisy regulujące prowadzenie aptek oraz sprzedaż dostępnych bez recepty leków poza aptekami różnią się w poszczególnych krajach europejskich.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.