GIF wstrzymuje reklamę emitowaną przez Polpharmę

GIF wstrzymuje reklamę emitowaną przez Polpharmę

Opublikowany

Checkbox na stronie nie wystarczy. Jak wynika z decyzji GIF w sprawie reklam emitowanych przez firmę Polpharma - samo oświadczenie użytkownika serwisu internetowego wskazujące, że jest on farmaceutą/lekarzem nie uprawnia do wyświetlania w tymże serwisie reklam leków Rp.

GIF nakazał natychmiastowe zaprzestanie prowadzenia niezgodnie z obowiązującymi przepisami reklamy wizualnej produktów leczniczych Dicortineff i Biodacyna ophalmicum 0,3% rozpowszechnianej za pośrednictwem serwisu internetowego www.polpharma.tv.

Wskazane leki mają kategorię dostępności "Rp". Oznacza to, że w myśl ustawy Prawo Farmaceutyczne, zabronione jest kierowanie reklamy tychże produktów do publicznej wiadomości. Mając zatem na uwadze przepisy stwierdzono, że serwis internetowy dotyczący produktów leczniczych wydawanych wyłącznie na podstawie recepty musi posiadać system weryfikujący posiadanie przez potencjalnego użytkownika uprawnień do wystawiania recept.

W przedmiotowym serwisie system weryfikacji wymienionych uprawnień polega na złożeniu przez użytkownika www.polpharma.tv oświadczenia, sprowadzającego się do kliknięcia przycisku "Tak, jestem lekarzem/farmaceutą" i nie posiada innego systemu potwierdzającego tego oświadczenia.
Według GIF w takiej sytuacji zachodzi podejrzenie, że reklama produktów z kategorii Rp narusza przepisy ustawy.
Czytaj więcej: www.gif.gov.pl

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Apteki szpitalne remedium na problemy z dyżurami nocnymi?

temu

Dyżury nocne są dla aptek sporym problemem. Aptekarze dokładają do interesu - niejednokrotnie koszty otwarcia apteki kilkakrotnie przekraczają przychód z dyżuru. Okazuje się jednak, że jeden z przepisów nowelizacji Prawa farmaceutycznego daje aptekarzom dużą nadzieję na zmianę tej sytuacji.
Firmy farmaceutyczne jednak nie zapłacą

temu

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotowuje zmianę planu finansowego resortu zdrowia. Planowana nowelizacja ma potwierdzić wzrost całkowitego budżetu na refundację.
Recepta bez tytułu zawodowego będzie honorowana

temu

Obecne zapisy Prawa farmaceutycznego dotyczące składowych recepty utrudniają farmaceutom (i pacjentom) życie. Dziś jeśli lekarz nie doda na recepcie tytułu zawodowego, farmaceuci jej nie realizują z obawy o jej zakwestionowanie przez NFZ.
Apteczny spór o franczyzę

temu

Wejście w życie tzw. „Apteki dla Aptekarza” miało unormować rynek apteczny. Sieci znalazły się wówczas w potrzasku. Nie mogły już rozwijać się w dotychczasowy, niczym nieskrępowany sposób, otwierając placówkę na placówce. Kryteria prowadzenia apteki przez farmaceutę oraz obwarowania demograficzne związały im ręce. Jak się jednak okazało, znalazły one sposób na obchodzenie prawa – przejmowanie aptek już istniejących za pośrednictwem umów franczyzowych.