Pięciosekundowy zastrzyk i trzy dni w szpitalu
Pięciosekundowy zastrzyk i trzy dni w szpitalu
Kopiuj tekst

Pięciosekundowy zastrzyk i trzy dni w szpitalu

Rodzice dzieci cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna nie dowierzają. Pierwszy raz wprowadzono bowiem ograniczenia w leczeniu preparatem Humira. Od 1 stycznia otrzymają go bezpłatnie nie wszystkie chore dzieci, a tylko te, które chorują krócej niż rok. To dla rodziców kompletnie niezrozumiała decyzja. A gdyby zmienić nieco system przyjmowania leku to od razu znalazłyby się oszczędności na refundację leku dla pozostałych.

Dwie ampułki Humiry (leku biologicznego) wystarczają na miesiąc, a to ok. 4 tysiące złotych, które musi wyłożyć szpital. Za dwukrotną wizytę na oddziale NFZ zwraca mu 6 tysięcy. A wystarczyłoby umożliwić kupno leku w aptece i przyjęcie go w domu, a 2 tysiące różnicy można byłoby wykorzystać na refundację leku dla innych chorych.

Nie ma w tym logiki. Polskie dzieci, tak jak dzieci w Europie, mogłyby dostawać lek w aptece na receptę i zastrzyki wykonywać w domu.

dr hab. n. med. Jarosław Kierkuś z Kliniki Gastroenteroloii, Hapatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii IP CZD

Kwestia o której wspomina dr Kierkuś dotyczy nie tylko oszczędności środków, ale też sytuacji w której dzieci są przetrzymywane w szpitalach tylko po to, aby NFZ wypłacił szpitalowi środki za pobyt dziecka w placówce.

Dzisiaj dzieci cierpiące chorobę Leśniowskiego-Crohna za każdym razem, gdy muszą przyjąć lek przebywają w szpitalu 3 dni, chociaż samo podanie leku - w formie zastrzyku - trwa  5 sekund. W innych krajach, na Węgrzech czy w Czechach, lek podawany jest w domu lub w ramach opieki ambulatorium.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Rynek Zdrowia,

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.