Koalicja Obywatelska - ustami Katarzyny Lubnauer - zapowiedziała, że zgłosi poprawki do ustawy o zawodzie farmaceuty. Broni nie składają także przedsiębiorcy, czyli BCC, Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz PharmaNET. Co im nie pasuje w projekcie?
- To mogła być bardzo dobra ustawa - mówiła Lubnauer. - Jest tam kilka zapisów, które nas niepokoją, szczególnie dotyczących funkcjonowania aptek. Będziemy chcieli je naprawić na poziomie Senatu, wprowadzając poprawki do tej ustawy. Wstrzymamy się od głosu, dlatego że uważamy, że ta ustawa jest kierunkowo potrzebna.
"Druga istotna kwestia dotyczy możliwości unieruchomienia apteki, punktu aptecznego lub hurtowni farmaceutycznej na trzy miesiące pod rygorem natychmiastowej wykonalności, zanim ukarany podmiot będzie miał szanse odwołać się do organu II instancji, a działalność jego przedsiębiorstwa zostanie wstrzymana. Wnioskowaliśmy o odrzucenie takiego rozwiązania, zwłaszcza, że nie było ono zawarte w pierwotnej wersji przedłożenia rządowego, a możliwość unieruchamiania placówek w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pacjentów istnieje w już obowiązującym stanie prawnym" - czytamy w stanowisku.
Według przedsiębiorców ten zapis "nie ma na celu ochrony pacjentów, lecz jest wynikiem lobbingu samorządu aptekarskiego, który wywalczył sobie kolejną opcję utrudniania funkcjonowania konkurencyjnym podmiotom aptecznym. Wszystko to przy pełnej aprobacie Ministerstwa Zdrowia i pod pozorem dbałości o interes pacjentów".
POLECAMY

Sejm przyjął konstytucję zawodu farmaceuty! Teraz ustawą zajmie się Senat
Kolejny krok do uchwalenia ustawy o zawodzie farmaceuty za nami. Sejm przyjął projekt regulacji. W obecnym kształcie projekt przewiduje sankcje (unieruchomienie apteki na trzy miesiące) za naruszenie niezależności farmaceuty. Teraz projektem ustawy zajmie się Senat.
Czytaj więcej