Łupież jest przewlekłą dermatozą objawiającą się łuszczeniem skóry głowy. Jest problematyczną przypadłością, której całkowite wyleczenie bywa mocno utrudnione. Podobnie jak w każdej chorobie ważne jest usunięcie przyczyny łuszczenia i bez tego efekt leczenia nie będzie trwały.
Co z apteki na łupież?
- Pirytionian cynku. Obok leczenia łupieżu ma też działanie przeciwbakteryjne wobec Staphylococcus i Streptococcus. Znajduje też zastosowanie w leczeniu egzemy, grzybicy, łuszczycy czy AZS.
- Siarczek selenu. Znajduje się na Liście Podstawowych Leków Światowej Organizacji Zdrowia. Nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 5. roku życia, a sam może powodować przebarwienia włosów i zmieniać kolor farb do włosów. Warto też pamiętać, że może odbarwiać metaliczną biżuterię.
- Kwas salicylowy - alfahydroksykwas o działaniu keratolitycznym i złuszczającym. Jego dodatek pozwala na szybsze usunięcie łusek i ogranicza tworzenie nowych keratynocytów. Podobnie działają też dziegcie, związki siarki i mocznik.
- Związki przeciwgrzybicze, czyli klotrimazol, cyklopiroksolamina, ketokonazol. Piroktolamina czy climbazol.
Jak działa dziegieć?
POLECAMY

Opieka farmaceutyczna. Suchość skóry i AZS
Skóra jest jednym z najważniejszych organów człowieka tworzącym barierę między organizmem a światem zewnętrznym. Oprócz funkcji ochronnej bierze też udział w procesach metabolicznych, immunologicznych, termoregulacyjnych, wydzielniczych, utrzymaniu równowagi wodno-elektr...
Czytaj więcej