Zdrowie, medycyna i nowe technologie. Czego nauczył nas rok 2016?
Zdrowie, medycyna i nowe technologie. Czego nauczył nas rok 2016?
Kopiuj tekst

Zdrowie, medycyna i nowe technologie. Czego nauczył nas rok 2016?

W dzisiejszych czasach perspektywa roku to ogrom czasu. Szczególnie w kontekście nowych technologii. Dlatego ważne jest, aby weryfikować nasze błędy i aktualizować wiedzę na bieżąco. Polecamy podsumowanie The Medical Futurist w którym czytamy o tym czego dowiedzieliśmy się w minionym roku i jakich błędów nie powtarzać.

1. Prawo nie nadąża za postępem technologicznym
Biurokratyczne maszyny i systemy są powolne. Nie potrafią nadążyć za tempem innowacji, zwłaszcza innowacji technologicznych. Jest to niestety główny powód, dla którego implementacja zadziwiających technologii medycznych jest opóźniona w tak wielu dziedzinach.
Nie oznacza to jednak, że zmiany, które technologicznie są gotowe do wdrożenia nie zostaną zaimplementowane.

2. Powstanie i upadek Theranosa
Jedna kropla krwi - i pacjenci będą wiedzieć o swoich chorobach więcej niż kiedykolwiek w swoim życiu. To była obietnica Theranosa, założonego przez absolwentów Stanford-Elizabeth Holmesa w roku 2003. To było wielkie marzenie: aby stworzyć badania krwi tanie, elastyczne, łatwo przenośne, a przede wszystkim - niezawodne. Wszyscy uważali, że pomysł ten, jest jednym z największych wynalazków medycznych stulecia.
Po 10 latach oczekiwań "The Wall Street Journal" spuściło na Theranos bomby - wzbudziło refleksję nad opłacalnością projektu. Theranos szybko ogłosił, że zamyka działalność swoich laboratoriów i ośrodków odnowy biologicznej i będzie pracować na miniaturowych maszynach testujących.

3. Nowe, oszałamiające technologie są wciąż drogie
Przykład? VR. Chociaż HoloLens Microsoftu pojawiły się w sprzedaży w marcu dla programistów, nadal musimy czekać na możliwość ich codziennego użytkowania - nie tylko ze względu na jego wygórowaną cenę. Oculus Rift, jeden z największych urządzeń VR obiecujących magię obecności, kosztuje $ 600- $ 800. Ceny te zdecydowanie nie są dla głównego nurtu użytkowników. Chociaż Google Cardboard oferuje łatwo dostępne i tańsze rozwiązanie w tym przedziale cenowym między 10 $ i 20 $, to na pewno nie jest to mało. Jak mówi przysłowie, jedna jaskółka nie czyni wiosny.

4. Medycyna celowana musi walczyć o swoje miejsce
Przyszłością są praktyki medyczne mające na celu uzdrowienie chorych przy jak najmniejszej liczbie możliwych działań niepożądanych i negatywnych skutków. Wszystko dzięki zindywidualizowanym zabiegom, zindywidualizowanej farmakoterapii.
Obecnie jest to ścieżka droga i wymagająca zebrania ogromnych zbiorów danych, ale zakładając konsekwencję w działaniu w przyszłości będziemy leczeni tylko na to, na co jestesmy chorzy.

Weźmy za przykład leczenie raka. Obecnie najbardziej powszechną praktyką jest chemioterapia. Pomimo tego, że niszczy nie tylko komórki nowotworowe, ale także zdrowe. W przyszłości, za pomocą nanotechnologii leki mogłyby być dostarczane do komórek dokładnie tam, gdzie jest to konieczne.
Innym przykładem są specjaliści medyczni wykorzystujący roboty chirurgiczne, takie jak system chirurgiczny da Vinci. Urządzenia takie są zdolne do przeprowadzania operacji z uprzednio nieosiągalną precyzją. A to tylko mały wycinek możliwości.

5. Ludzie boją się nowych technologii

6. Ludzie przestana się bać sztucznej inteligencji jeśli zaczną z niej korzystać
IBM Watson, zaawansowany program sztucznej inteligencji spółki został niedawno udostępniony powszechnie w amerykańskich klinikach. Tzw Watson dla genomiki pomaga na wcześniejsze, precyzyjne leczenie poprzez łączenie komputerów poznawczą z genomowego guza sekwencjonowania. Przedstawiłem także jak lekarze używać Watsona na co dzień. Gdy lekarze mieli okazję zobaczyć go w akcji, to przestali być niechętni do go adaptacji.

7. Brakuje algorytmów do analizy danych z urządzeń ubieralnych
Niestety, rozwój tego obszaru jest opóźniony z różnych przyczyn. Wynik? Póki co musimy analizować własne dane i wyciągać wnioski na temat własnego stylu życia, samodzielnie.

8. 3D bioprinting ma przyszłość
Organovo może okazać się prawdziwym sukcesem! Był on w centrum zainteresowania ze względu na biomateriały do drukowania 3D.  W 2014 ogłosili powodzenie wydrukowania biomateriałów tkanki wątroby.  Wykorzystywane przez nich materiały mogą być również stosowane w przemyśle farmaceutycznym do zmiany modeli zwierzęcych do analizy toksyczności nowych leków.

Kilka miesięcy temu, Organovo uruchomiła swój drugi produkt komercyjny - drukowaną ludzką tkankę nerek. W grudniu CEO Organovo ogłosił, że firma spodziewa się trzycyfrowego wzrostu w rozwoju w najbliższych latach. Co potwierdza tylko wzrost wiary i inwestycji w ten obszar działania. 
Źródło: medicalfuturist.com
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.