Jeśli nic nie zrobimy, rak nas zdziesiątkuje
Jeśli nic nie zrobimy, rak nas zdziesiątkuje
Kopiuj tekst

Jeśli nic nie zrobimy, rak nas zdziesiątkuje

Rak - dla większości pacjentów brzmi jak wyrok śmierci. Do tego dochodzi frustrująco długa ścieżka diagnostyki, a następnie leczenia. A liczba specjalistów? Około tysiąca onkologów, 300 radioterapeutów, nie więcej niż pół tysiąca patomorfologów. Profesor Szczylik - onkolog, w gorzkich słowach opisuje zatrważającą rzeczywistość. Uderza w nich brak wiary w zmiany, określane przez niego jako kolejne puste hasła władzy. Co może w tej sytuacji pomóc?

Co roku na nowotwory umiera u nas ponad 90 tysięcy chorych, mniej więcej co trzeci mógłby żyć, gdyby tylko zmienić system opieki. Twierdzę, że umierają z powodu zaniechań polityków.

profesor Cezary Szczylik, onkolog, Szef Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie

To ostatni moment, aby zacząć działać. Jeśli nic nie zrobimy, rak nas zdziesiątkuje. Równie dobrze można byłoby stanąć w szeregu i dać się rozstrzelać.

O poziomie cywilizacyjnym społeczeństwa świadczy to, jak traktuje ono chorych psychiatrycznych i nowotworowych. Proszę zapytać pacjentów, jak wyglądają ich rozmowy z onkologami. Wchodzą do gabinetu, lekarz nie ma czasu nawet im się przyjrzeć, bo patrzy w dokumenty. Dwie, trzy minuty, i już do widzenia, musi wejść następny pacjent. To jest smutne, żenujące, odhumanizowane. Chory stał się przedmiotem w systemie, w którym wszystkiego jest za mało: lekarzy, czasu, sprzętu, pieniędzy.

Chciałem zainteresować NFZ rozwiązaniem, które byłoby dobre dla pacjentów i budżetu - z badań zrealizowanych w naszej klinice, zresztą we współpracy z NFZ wynika, że można byłoby podawać wiele z tych leków tylko przez 36 miesięcy, później wstrzymać, obserwować i czekać na efekt takiej taktyki terapeutycznej. W chwili wznowienia szybko można powrócić do leczenia. pacjent dostawałby lek, ale niezbyt długo, więc ograniczyłoby się skutki uboczne, a przy tym nadmiernie nie obciążało budżetu.

Źródło: Newsweek - kliknij tutaj.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.