We wtorek 27 października w Sejmie odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Naczelna Izba Aptekarska zwróciła się z apelem do parlamentarzystów o jak najszybsze procedowanie dokumentu. Odpowiedziała także jego przeciwnikom.
Lek na wielolekowość
- 30 tys. farmaceutów
- ok. 13,5 tys. aptek i punktów aptecznych
- 2 mln – tyle fachowych porad dziennie udzielają farmaceuci
- Najłatwiej dostępny element systemu ochrony zdrowia, bez konieczności wcześniejszego umawiania terminu wizyty
- Pierwsze miejsce, do którego pacjenci często udają się po poradę
- Przyczyniają się do usprawnienia systemu opieki zdrowotnej – realny wymiar ekonomiczny w postaci oszczędności setek milionów złotych
- 90,4 proc. pacjentów ufa farmaceutom (raport: „Farmaceuta w Polsce. Ogólnopolskie badania wizerunkowe 2019”).
Jako ponad 30 tys. grupa zawodowa oferujemy pomoc w rozwiązywaniu wielu problemów dotyczących stosowania leków. Jesteśmy przygotowani do tego, aby udzielać w aptekach fachowych porad zdrowotnych oraz świadczyć dodatkowe usługi na rzecz pacjentów – podkreśla Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Realne oszczędności
Na pierwszej linii
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe dane oraz aktualne okoliczności epidemiologiczne, Naczelna Izba Aptekarska zwraca się z gorącym apelem do wszystkich parlamentarzystów o jak najszybsze uchwalenie ustawy o zawodzie farmaceuty - podsumowuje NIA.
Zwolennicy i przeciwnicy
Transmisja z czytania
POLECAMY

ZAPPA: owa "franczyza" to zwykłe "słupowanie"
- Sąd szczegółowo przeanalizował umowę tzw. „franczyzy” zawartą między siecią aptek, a spółką jawną farmaceutów i nie miał najmniejszej wątpliwości, że owa „franczyza”, to zwykłe „słupowanie”, dokonane przez (zagraniczną) korporację prowadzącą w Polsce sieć aptek, co wcz...
Czytaj więcej