Czy aptekarze będą płacić kary za niedziałający ZSMOPL?
Kopiuj tekst

Czy aptekarze będą płacić kary za niedziałający ZSMOPL?

Od 1 stycznia 2017 r. przedsiębiorcy z branży farmaceutycznej zobowiązani są do raportowania danych do ZSMOPL. Za niedopełnienie obowiązku ustawowo grozi kara do 50 tys. zł. Niestety, system nie działa i nie pozwala na wywiązanie się z niego. Ministerstwo uspokaja - postępowania nie będą wszczynane, a już wszczęte będą umarzane. Nikt nie zapłaci kary.

Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) to ogromna baza, która w swym założeniu ma pozwolić urzędnikom na śledzenie gdzie w Polsce leków jest pod dostatkiem, a gdzie ich brakuje. Wszystko w walce z nielegalnym wywozem leków. 
Obowiązki przekazywania danych do systemu obudowano szeregiem przepisów sankcyjnych, które weszły w życie 1 stycznia 2017 r. I tak za nieudostępnianie informacji państwu kary w wysokości do 50 tys. zł zapłacą m.in.właściciele aptek i punktów aptecznych, hurtownicy farmaceutyczni, niektórzy producenci leków, a nawet samorządy prowadzące zakłady opieki zdrowotnej. Wymierzać je ma główny inspektor farmaceutyczny posiłkujący się ustaleniami kolegów ze szczebla wojewódzkiego. Odpowiedzialna za projekt posłanka PO Janina Okrągły tłumaczyła nam w 2015 r., że dzięki temu uda się zapewnić szybką egzekucję kar, która skłoni biznes do respektowania prawa. Jednej rzeczy politycy nie przewidzieli. Otóż przepisy sankcyjne weszły w życie. A systemu jak nie było – tak nie ma - czytamy na portalu gazetaprawna.pl. 
Aptekarze i przedsiębiorcy zobowiązani do raportowania bali się kar, choć nie mają najmniejszych możliwości, aby wywiązać się z narzuconego na nich obowiązku. Sytuacja jest absurdalna, ale Ministerstwo zapewnia, że kar nakładać nie będzie.

Ministerstwo Zdrowia w swoim stanowisku uspokaja: 

Zmiany, po ich wejściu wżycie, pozwolą na odstąpienie od nakładania kar pieniężnych na przedsiębiorców prowadzących obrótproduktami leczniczymi, refundowanymi środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobami medycznymi w związku z nieprzekazaniem ww. danych i informacji za pomocą Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi

Bycie urzędnikiem musi oznaczać bycie człowiekiem. Nie mogę nakładać kar na ludzi, którzy nie zawinili.

Jeden z inspektorów farmaceutycznych

Czytaj więcej - kliknij tutaj.
Oświadczenie Ministerstwa Zdrowia - kliknij tutaj.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.